Ще издържи ли българският туризъм, ако патовата ситуация с коронавируса продължи няколко месеца? Този въпрос вече става все по-актуален на фона на затворените хотели и ресторанти. Днес министър Ангелкова заяви, че по-скоро да се осъществи късен летен сезон, а проблемите пред туризма са много големи.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Проблемът не е само в отказите от пътувания, а по-скоро, че трудно ще се намери персонал за този сектор. Нали като пристигнат туристите, ще трябва някой да ги обслужва – готвачи, сервитьори, техническа поддръжка на обектите? Привличането на квалифицирани кадри за туризма и досега беше трудно. Известно е, че по-голямата част от този персонал се наема за сезонна работа. Срокът им за обезщетения за безработица изтича, а на някои от тях дори е изтекъл.
Тъй като няма никаква яснота кога и дали изобщо хората ще бъдат наети това лято, много от тях вече се насочват към търговски обекти. Напоследък магазини за хранителни стоки, сред които и големи търговски вериги, активно обявяват свободни позиции. Обяснението – търговците на хранителни стоки са сред малкото в страната ни, които работят на пълни обороти, а някои дори разширяват дейността си. Освен това предлагат постоянни трудови договори, а и заплащането е по-добро в сравнение с парите, давани в туризма.
Особено трудно ще възстановят бизнеса си малките туристически фирми. Те ще бъдат принудени от трудовия пазар да дават по-големи заплати, за да привлекат обслужващ персонал. Но малко от тях ще издържат финансово. Не е изключено да се изправят пред фалит, особено ако не успеят да обслужват кредитите си или да си плащат сметките към доставчици.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
По-облагодетелствани в това са отношение големите компании, развиващи туристическа дейност, тъй като дори през неактивния сезон те задържат квалифицираните си служители, предлагайки им 4-дневна работна седмица. А след въвеждане на извънредното положение служителите на „Албена“ АД работят дистанционно от домовете си и в курорта не се допускат никакви външни лица.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Тази гъвкавост е гаранция, че компанията ще може да разчита на служителите си през активния сезон, когато конкуренцията за служители с опит е особено силна, твърдят те. Но дори и големите в този бранш ще изпитат трудности и със сигурност ще отложат планирани инвестиции за по-благоприятни времена.
Оптимистично е, че засега няма масови откази от направени ранни записвания за летен отдих в черноморските ни курорти.