Не сме съгласни да се дължи компенсация върху цялото неотработено време заради коронавируса. Това заяви пред БНТ д-р Милена Ангелова, главен секретар на АИКБ.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Искаме това да се диферницира. Т.е. ако 8 часа не работи работника, ако е напълно спряла компанията - компенсацията от държавата да е дължима за 8 часа. Ако е преминал на непълно работно време, то компенсацията да е дължима за неотработената част от работното време, така че да бъде допълнен неговия доход, пропорционално на това, което не отработва.
Виждате много предприятия преминават на непълно работно време, така че работникът не работи 2 часа, работи 6 или работи 4 часа, 4 часа почива. Тази компенсация трябва да се дължи върху частта, която не е отработена. Съответно върху тази част не следва да се дължат осигуровки, заяви още Милена Ангелова.
Повече от половината работодатели няма да се възползват от схемата 60 на 40. Причината - не могат да осигурят средства за осигуровки и доплащане на 40-те останали процента. Припомняме, че помощта от държавата е върху осигурителния доход т.е. само трудови договори. Данните са от експресно допитване на Българската стопанска камара сред 759 фирми.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Едва 8% от работодателите биха се възползвали от държавната помощ. Около половината от тях са с до 10 души персонал. 21% казват, че мярката не ги устройва. Има и фирми, които тепърва ще решават дали да използват схемата 60/40.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
33% от участниците в анкетата планират да съкратят част от служители си. Някои фирми планират да пуснат целия или част от персонала в платен или неплатен отпуск. 10% ще намалят временно заплатите на служителите си.
В условията на извънредно положение малка част от анкетираните фирми посочват, че планират да съкратят всичките си служители. Има и фирми, които смятат да забавят заплатите, добавя БГНЕС.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 4 април"
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.