Прокуратурата ще вземе отношение във връзка с "Автомагистрали - Черно море". Това стана ясно от думите на служебния регионален министър арх. Виолета Комитова. Тя говори предвид протеста на работници на дружеството заради неизплатени 37 млн. лева за ремонта на АМ "Тракия". Днес, 13 август, на магистралата вече се появиха протестиращи служители на дружеството.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Според Комитова, държавното обвинение трябвало да каже законно ли е държавата да плаща на "Автомагистрали - Черно море" съгласно параметрите на сключения договор т.е. дали самият договор е състоятелен. По думите ѝ, в случая "Автомагистрали – Черно море" АД са жертва. Тя припомни, че МРРБ иска бюджет от 1,5 млрд. лв., за да може ведомството да извърши всичките си разплащания и отново каза как са сключвани договори от предишните управляващи, без преди това да е осигурен финансов ресурс за изпълнението им.
"Те имат договор с нашето търговско дружество: държавната компания "Автомагистрали", който е в онази обща тема със свръхдоговорянето. Нашето търговско дружество си е позволило да извърши свръхдоговоряне и да дава работа на фирми, без да има осигурено финансиране. При тези договори, за които не е осигурено финансиране в бюджета, се нарушават множество закони. Ако имахме всичките пари, дори и да платим, влизаме в хипотезата да нарушим няколко закона", обясни Комитова.
"Това е една от фирмите, която работеше по отсечката Чирпан-Стара Загора. Отговаряше за ремонта на дясната лента в посока София—Бургас. Тази фирма работи по договор от 11 януари тази година. Договорът за първите 17 километра е трябвало да приключи на 25 март. На 24 март фирмата удължава срока си с анекс да го приключи на 19 април, а за останалата част от общо 40-те километра удължава срока си с анекс до 30 юни. След това завършва строежа на 17 юли, за което съм малко ядосана на фирмата, тъй като измъчихме всички български граждани точно в сезона на пътуването към морето", посочи регионалният министър.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Освен това, регионалният министър видя като проблем да се плаща и липсата на актуализация на бюджета, с което де факто потвърди думите на синдикалния лидер Димитър Манолов, че служебното правителство спира капиталови разходи, за да има пари за по-неотложни като например пенсиите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
На въпрос на репортера на bTV Румен Скрински с колко още фирми МРРБ е в такова положение, министър Комитова отговори, че не може да каже.
"Договорът е за 59 млн. лв., като "Автомагистрали" наемат 9 подизпълнители на тази база. За две години, от август 2019 г., когато договорът е подписан, до момента, сумата е нараснала на 368 милиона. Договорът е 5-годишен. Договорът на "Автомагистрали - Черно море" АД и до момента извършените от тях дейности са за 65 милиона, като общият договор за всички фирми е 59 млн. лв.", уточни зам.-министър Захари Христов, цитиран от Агенция "Фокус".
Гледната точка на ГЕРБ
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Бившият регионален министър и настоящ депутат от ГЕРБ Петя Аврамова наблюдава нелогични и хаотичните действия на служебния регионален министър Виолета Комитова. Във връзка с протеста пред Министерски съвет на "Автомагистрали-Черно море", Аврамова посочи в кулоарите на парламента, че министър Комитова не спряла ремонтите по пътищата с мотива, че няма финансов ресурс. Ние всички видяхме, че тя уволни назначения от нея председател на УС на АПИ с мотива, че е спрял ремонтите по пътищата, че това не е работа на АПИ, а на МРРБ да осигури финансов ресурс
В предложената актуализация на бюджета не са предвидени средства за АПИ. Не разбирам откъде чака министър Комитова средства, след като в предложения от служебното правителство бюджет, такива средства не са предвидени и няма как да бъдат получени от МРРБ, добави Автамова. "Правителството с премиер Бойко Борисов имаше като приоритет пътищата в държавата, добрата свързаност, развитието на регионите и добрата пътна инфрастуктура. Ние сме изнасяли информация, че за подобряване на цялата пътна инфраструктура в държавата са необходими милиарди", коментира Аврамова.
По думите ѝ, ексуправляващите никога не са оставяли строителния бранш без средства и винаги са осигурявали такива. Аврамова даде пример, че през 2020 г. с актуализация на бюджета на АПИ били дадени допълнително 1 млрд. 409 000 млн. лв., през 2019 г. 984 милиона лева, 2018 г. 1 млрд. 728 млн. лв.