Това решение за мен е рисково, силно рисково. Досега историята на този проект е такава - големи и безсмислени инвестиции и никакви гаранции. Това заяви в ефира на БНТ политологът Даниел Смилов по темата с евентуалното рестартиране на проекта АЕЦ "Белене".
Още: Спря газът от Азербайджан, ето какво предприе "Булгаргаз"
Още: Законодателни промени ще спират авариите с тока
Ако четем доклада на БАН, там се вижда колко рисков е този проект. Това не е гарантирана инвестиция. Самото правителство признава, че проектът е рисков и затова не вкарва пари в него. Дори Китай да инвестира в този проект, България ще е ангажирана с него по много начини - разходи по отработеното ядрено гориво, целият риск при аварии е на държавата, каза още Смилов.
Има интерес към АЕЦ "Белене" от страна на Китай, но условията тепърва ще се договорят. За мен прагматичното решение е да се водят преговори, но вдигането на мораториума за мен носи голям риск. Ако става дума за сериозен инвеститорски интерес и за сериозен проект - тогава, да, коментира политологът.
Наистина ли Китай има интерес да купи руски реактори, или просто иска площадката, за да строи със свои, попита Смилов. Този заявен китайски интерес ми се струва, че се използва, за да се рестартира отново проектът, изрази мнение експертът.
Още: Проучване: Половината българи не са готови да плащат по-скъпо за екологична храна
Още: Кирил Петков: Недопустимо е правосъдието и бюджетът да бъдат заложници на игрите на ГЕРБ (ВИДЕО)
България е потрошила между 2 и 3 млрд. за този проект. Предложението не е въобще България да го строи, а да дойдат китайци и да вложат 10 млрд. в страната ни. България няма пари да направи АЕЦ "Белене", каза социологът Андрей Райчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Асен Василев обясни как да се избегне неконтролируемо увеличение на цената на тока (ВИДЕО)
Още: България е в топ 3 на страните в ЕС с най-голямо нарастване при търговията на дребно
Когато имахме сили да го направим, американците просто ни забраниха, защото противоречеше на тяхната политика с Русия. Борисов и всеки български премиер хвърля шапка нагоре, като чуе, че някой иска да запълни тази дупка и язва в нашата икономика. Щом Борисов го прави, значи е сериозен шанс, това е мое гадание, поясни социологът.
Става въпрос за чиста икономика и може би пак няма да ни разрешат. Няма да ни разрешат, защото сме малки. Въпросът е да стискаме палци, че може да стане. Китай изсипва много пари в Източна Европа в момента. Разбира се, че веднага трябва да кажем "да", изрази мнение Райчев.