Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От ГЕРБ поправиха Симеонов за Доган и студения резерв – поскъпва ли токът с оправдание заради протестите?

17 юли 2020, 13:55 часа • 15946 прочитания

Ще търсим всякакъв начин Министерският съвет и изпълнителната власт да включат в студения резерв на ТЕЦ "Марица Изток 2". Това обяви депутатът от ГЕРБ Валентин Николов, като на практика потвърди думите от сутринта на лидера на НФСБ Валери Симеонов, че в това отношение ще има промяна – заради ТЕЦ "Варна" и Ахмед Доган, който го контролира. Николов уточни, че управляващите няма да търсят вариант да заменят механизма с търговете с друг механизъм в полза на досегашните играчи. А кои са досегашните играчи т.е. извън Ахмед Доган – научете ТУК!

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Николов, който е бивш директор на АЕЦ "Козлодуй", обаче призова политиците, които не са в темата, да не говорят излишно, "за да не екзекутират електроенергийната система". Ще сменим механизма за търговете по отношение на студения резерв с "механизъм на услуги", който ще се стремим да е насочен само към държавния ТЕЦ, уточни депутатът от ГЕРБ, който напомни, че сегашният механизъм е за провеждане на търгове и не става въпрос за определени с обществени поръчки цени. Докато влезе в сила новият механизъм - всички (включително и потребители, не само производители) да могат да участват в подаване на ток при нужда (студен резерв), а не както досега само някои, енергийният министър ще има правомощия да определя кой да даде студен резерв при нужда, за да бъде подсигурена енергийната система.

Остава въпросът за цената, след като сега има задължителна квота за ТЕЦ "Марица Изток 2" за регулирания енергиен пазар т.е. за домакинствата, но токът от ТЕЦ-а постоянно се оскъпява, защото предприятието не изпълнява екологичните изисквания на ЕС, тъй като работи основно на въглища т.е. по-скъпа суровина, и трябва да доплаща за въглеродни емисии, а цената им расте. А Николов изрично говори как държавата работи да запази работните места в държавния ТЕЦ.

Освен това - страната е сложила краен срок за въвеждане на новия механизъм и той е 1 юли 2021 година. Сега изтичат договорите за студения резерв и това означава, че може близо 1 година енергийният министър еднолично да определя кой да предоставя студен резерв!

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Енергийният министър Теменужка Петкова коментира, че студеният резерв е в размер от до 650 мегавата средногодишно, а цената се определя от КЕВР. Енергийният министър каза и, че с процедурата за нов механизъм за капацитет се предоставя държавна помощ за определени производители на ток, но сега ще променим това на база пазарен механизъм – трябва обаче да се проведат и се водят преговори с Европейската комисия за разрешение, като Брюксел всъщност иска елиминирането на тази форма на студения резерв. Внасяме предложението за промяна на закона още в понеделник, 20 юли, обеща Петкова, която уточни, че по промените заради либерализацията на енергийния пазар се работело от дълго време.

На въпрос, че има глоби за ТЕЦ "Варна", защото не може да подсигури задълженията си по студения резерв (да пусне ток за определено време при нужда), Петкова отговори, че се работело по всички изисквания на българското законодателство – с глоби за това, че в определен момент не може да активира частта от студения резерв, за която отговаря. И изтъкна, че участието на ТЕЦ "Варна" е гаранция за сигурността на електроенергийната система, като централата е участвала постоянно в системата на студения резерв, с изключение на няколко години (2015 – 2018) – заради отнето комплексно разрешително. Това стана по времето на ЧЕЗ, напомни Петкова.

Още: "По нов сигнал от чужбина - прокуратурата разследва и сделката за ТЕЦ "Варна"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес