Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Големите в бизнеса с горива упрекват държавата в бездействие и се опасяват от сепаратизъм

14 май 2019, 17:00 часа • 6521 прочитания

„Загубихме 4 месеца в правене на нищо. Имам чувството, че ще загубим още два, правейки още повече нищо“. Така новият председател на Българска петролна и газова асоциация (БПГА) Живодар Терзиев коментира действията на Министерството на икономиката по законодателното и нормативно уреждане на бизнеса с горива, предаде кореспондент на Actualno.com.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

„От една страна имаме Закон (Бел.ред.: Законът за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход – т.нар. закон за горивата, който не може да влезе в сила, без да се обнародва наредбата за прилагането му и е отложен до средата на лятото), от друга страна чакаме наредба. Наредбата към настоящия закон е няколко пъти обсъждана, подлагана на публично обсъждане и само да бъде публикувана. Г-н министърът, доколкото съм запознат, иска една широка маса, на която всеки да си постави болките, само че на мен ми намирисва малко на сепаратизъм. Защото ще се върнем пак в изходна позиция – „абе най-добре да няма закон“, поясни Терзиев и категорично заяви, че закон трябва да има.

Помолен да конкретизира кого подозира в сепаратизъм, той отговори – „онези същите, които много обичат да висят под прозорците на премиера - няколко човека искат да наложат силата на малцинството“. Терзиев сподели, че когато води диалог с колеги - противници на закона често в края на разговора установявал, че те са се запознали със закона от медиите, а не от Народното събрание и Държавен вестник. „Имам своите притеснения и съмнения, че повече е говоренето и повече са страховете по закона, отколкото истинските проблеми“, коментира той. Според него при такъв тежък закон с толкова много засегнати лица сигурно има нужда от изключения, но трябва първо да се видят тези нужди при прякото му прилагане.

За страховете на т.нар. малки търговци Терзиев е категоричен, че „ако и днес малките търговци искат по-ниски банкови гаранции и занижени изисквания за капитал за бензиностанциите, то те не са чели закона с неговото изменение от 24 януари 2019 г.“. Той припомни направеният реверанс – ние казахме, вие се регистрирайте, но банковите гаранции няма да са на бензиностанция, на бройки бензиностанции, а просто една сума, съобразно глобата за некачествено гориво, която варира между 10 и 50 000 лв. „Ако една бензиностанция няма банкови гаранция в размер глобата, която може да понесе за некачествено гориво, то за какво друго да има“, недоумява председателят на БПГА.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

„Ние от позицията на отговорен секторен играч казахме така – поне едни 20 000 лв. гаранция да има - не на всяка бензиностанция, защото приехме хипотезата, че не може едновременно на 10 или 100 бензиностанции да има съответни проблеми, но някой ако продължава да твърди, че законът нарушава равноправието и малките търговци са ощетени, аз не смятам", добави Терзиев.

От своя страна министърът на икономиката Емил Караниколов отрече ръководеното от него ведомство да е бездействало. 

„Няма как да не е работено 4 месеца, утре имаме официална среща с всички заинтересовани страни. Работено е - има текстове, има дадени предложения, администрацията ги е анализирала и утре започваме обсъждането. Срокът за наредбата е 28 юли, разчитайте, че ще бъде спазен. Ще има и обществено осъждане“, заяви пред журналисти той. Уверявайки, че министерството не е пропиляло 4 месеца той заяви – „ние сме работили, всички заинтересовани старни са внесли предложения, т.е. ако някой не е работил, не е при нас“.

Запитан кога ще има нов зам.-министър на мястото на подалия оставка заради "Апартаменатгейт" Александър Манолев, Караниколов поясни, че министрите не назначават заместниците си, това се прави от премиера и че за момента била разпределена работата, така че работата да върви. Относно оставката на земеделския министър Порожанов той коментира, че е израз как ГЕРБ отстоявали европейските ценности – „изключителен експерт, но това е личен акт.. така или иначе ГЕРБ показват своите европейски ценности – дори да има съмнение за нещо, те предприемат тези действия“.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

„Администрацията е работила и всичко им е изпратено и като предложения, дори имаше внесен почти нов закон, който също е анализиран и име изпратен. Разбира се много от нещата в този нов закона не са нормативно издържани, нов крайна сметка аз мисля,че бързо може да се вземе решение, защото този закон е за бизнеса“, заяви министърът и добави, че няма да пусне никой да излезе от срещата утре докато не си свършат работа по наредбата Той отказа да съобщи преди утрешната среща какви текстове ще съдържа наредбата по закона за горивата, но каза, че са правени предложения от земеделците и малки търговци.

Запитан за какво ще настоява на утрешната среща председателят на БПГА Живодар Терзиев е категоричен: „Аз нямам тема, която да трябва да решавам на тази среща при министър Караниколов, освен срочно и незабавно обнародване на Наредбата, което да даде началото на тримесечния срок за започване на регистрацията по закона. В противен случай, не го ли направим, даденият срок от парламента е 28 юли. Имаме 3 месеца, в които лицата трябва да изпълнят съответните ангажименти, поправете ме но ние отидохме на местни избори почти. Колкото по-срочно го направим, толкова по-добре“. По повод заявеното от министър Караниколов, че вече имало почти готов нов вариант на закона, който би трябвало да е даден за обсъждане, Терзиев заяви, че не е виждал тези промени.

В отговор на журналистически въпрос как БПГА ще спре „още два месеца правене на нищо“, Терзиев заяви – „надяваме се първо да бъдем запознати с новия зам.-министър, който ресорно трябва да отговаря за междуведомствената комисия, за закона и съответно всички проблеми да минават през него. Ние в момента нямаме ресорен зам.-министър, което си е проблем".

По думите му отлагането на Наредбата означава „невъзможност да започне борбата със сивия сектор, който може би наистина е на сериозни проценти“.

Според Тихомимр Безлов от ЦИД, сивият сектор в бранша е между 15 и 30%.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес