OneCoin не е криптовалута, а финансова пирамида, обещаваща лесна печалба. Това е мултилевъл маркетинг схема, в която хората трябва да привлекат други хора, за да получат пари. Това заяви пред БНР Владислав Драмалиев, основател и директор на фондация „Битхоуп“.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Драмалиев обясни, че при OneCoin липсват основните характеристики на криптовалутите – програмен код, портфейл, свободна търговия, която определя цената им.
"Едно от основните неща зад една криптовалута е екип от програмисти, които работят върху отворен код – програмен код, който се намира в интернет пространството и всеки може да разчете и да предложи подобрения по него. В случая на ОneСoin такова нещо никога не е съществувало.
Обикновено има и един портфейл - програма, която инсталирате и на нея всеки може да ви изпраща криптовалута. В OneCoin никога не е имало такъв. Има някакъв интернет магазин, където се продават различни неща за OneCoin-и, но според мен беше създаден, за да могат да видят хората някакъв магазин, а реално колко сделки са се случили някога с OneCoin-и, никой не може да каже.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
OneCoin не се е предлагал на нито една борса за криптовалути, което означава, че неговата стойност се определя от една група от хора. Няма пазарна цена, няма търсене и предлагане на някаква борса, която да определи сегашната цена. Цената на OneCoin, откакто е съществувало това нещо, винаги се е определяла вътрешно от (Константин) Игнатов, (Ружа) Игнатова и всички други, които са съоснователи на този проект", обяснява експертът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Идеята на криптовалутите е зад тях да има голяма прозрачност, обяснява Драмалиев, според когото подобна финансова пирамида би била много по-трудна за реализиране, ако OneCoin е истинска криптовалута. „Ако се направи същото нещо с криптовалута, много по-лесно би било да се установи, че нещо не е както трябва“, посочва експертът.
По думите му OneCoin е очевидно мултилевъл маркетинг схема. Обикновено хората трябва да привлекат едни други хора, за да получат пари. "Бих посъветвал всеки, ако може, да прочете обвинителния акт на американците. Има много интересни детайли относно какво са комуникирали Игнатова и другите съоснователи в мейли. Има много информация", ръководителят на фондация „Битхоуп“.
Драмалиев е убеден, че Ружа Игнатова в крайна сметка ще бъде заловена и изправена пред правосъдието. "Ръката на закона в САЩ, когато стане въпрос за финансови измами и пране на пари, е доста дълга. В някакъв момент ще успеят да я заловят. Вече имат брат ѝ", смята той.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.