Националната програма за безвъзмездното финансиране за саниране на жилища ще бъде ограничена до панелните и стоманобетонните сгради, които са с не по-малко от 36 обекта с жилищно предназначение. Блоковете с под 36 жилища също ще бъдат санирани, но на по-късен етап. Това каза на брифинг в Министерски съвет министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, предаде "Фокус".
На основата на привлечения ресурс Българската банка за развитие ще предостави ресурс през общините на сдруженията на собствениците и на всяка една сграда, която желае да се включи в този процес. "Ангажиментът на етажната собственост като участник и основен бенефициент на това държавно субсидиране е съгласно Закона за управление на етажната собственост да регистрира Сдружение на собствениците в изпълнение на закона”, обясни Павлова.
„Заявявайки своя интерес и получавайки одобрение от общината, сдружението трябва да даде своето съгласие от негово име общината да извърши всички необходими съпътстващи дейности за ремонт, саниране и обновяване на жилищната сграда“, допълни министърът. По думите й, от там-натам общината има ангажимент да избере изпълнители и енергийни одитори, за да се предпишат необходимите мерки за всяка една отделна сграда.
Според Павлова програмата включва пълна енергийна ефективност на сградата, подмяна на дограма и хоризонтални и вертикални щрангове. "За да постигнем максимален ефект, основната ни цел е да започнем от най-големите сгради на територията на страната. Сградата трябва да е цялата, не може да е само един вход например“, уточни Павлова.