Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Драстично поскъпване на газа от 1 септември у нас?

26 август 2021, 06:30 часа • 7624 прочитания

Драстично поскъпване на газа от 1 септември у нас предлага “Булгаргаз”. Цената на синьото гориво да стане 67,33 лева за мегаватчас, или 34,43 евро без такси ДДС, което ще е рекорд за последните години. Това е повишение от 17% спрямо цената за август.Новата цена беше обсъдена на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране.

Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"

Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации

Преди време от “Булгаргаз” обявиха, че прогнозират цената за септември да бъда доста по-ниска - 55,62 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Поскъпването е поредното за последните месеци, след като от август КЕВР реши синьото гориво да струва 57,60 лв. за мегаватчас или с 15 на сто повече спрямо юли.

Обяснението на “Булгаргаз” е, че цените на газовите хъбове достигат рекордни нива за последните години. Вчера беше постигната цена от 44 евро за мегаватчас, посочи изпълнителният директор на дружеството Николай Павлов по време на обсъждането. По думите му разчетите на компанията за цената от септември са правени към 11 август. Тогава газът на европейските борси е струвал 42,60 евро за мегаватчас. Павлов не се ангажира с прогноза дали предложената цена ще бъде увеличена до 1 септември, когато дружеството трябва да внесе актуализираното си предложение. Надявам се, ако има повишение на цената, то да е минимално, каза Павлов.

За високите котировки на борсите потвърди и председателят на КЕВР Иван Иванов. По думите му цената на газовите хъбове в Европа расте след кратък спад, като във вторник е стигнала над 45 евро за мегаватчас. Според него очакваното пускане на газопровода “Северен поток 2” ще доведе до понижение на цените на природния газ. Въпреки всичко между 10 и 11 евро е по-ниска цената на газа, която “Булгаргаз” предлага, в сравнение с тази на европейските борси, допълни Иванов пред "Труд".

Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“

Още: Подгответе се за по-дълги опашки на летищата: Предупреждение от Европейския потребителски център

Според експерти сред причините за високите цени на газа в момента са намалелите доставки от “Газпром” за Европа. Компанията например не пълни газохранилищата, които използва на територията на Европа, и на които разчита за балансиране на увеличеното зимно потребление. Анализаторите смятат, че причината за това е, че държавният газов гигант ще опита да използва нуждата от газ, за да ускори одобрението на ЕК за търговската експлоатация на “Северен поток 2”. Обяснението на “Газпром” - август е още един зимен месец за газовия пазар и през летния месец се правят голяма част от планираните ремонти за мрежата.

В момента средната запълня­е­мост на газовите хранилища в Европа е 64%, докато тази в нашето в Чирен е 53%, съобщи още Иван Иванов. Той изрази надежда до 15 октомври тя да надмине 70%. Проблемът се дължи на ремонтни дейности по Турски поток, които наложиха “Булгаргаз” да използва газа от Чирен за доставка на клиентите си, посочи Иванов.

Окончателната цена на газа ще стане ясна на 1 септември, когато газовата компания ще внесе окончателните си разчети, а КЕВР ще се произнесе до края на деня.

КЕВР: Парното няма да се вдига

Още: Може ли да бъде избегнато увеличениeтo в цената на тока за бита от 9%? Мнението на експерти

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Цените на парното няма да се променят заради предстоящото поскъпване на природния газ от септември, коментираха от Комисията за енергийно и водно регулиране. Според приетата наредба регулаторът може да отвори процедура за изменение на цената на топлинната енергия един път годишно.

След шест месеца може да се направи анализ на цените на природния газ и да се види средно претеглената цена за периода и прогнозната, определена от КЕВР за този регулаторен период. Ако разминаването е над 15%, тогава може да има корекция в цените на топлинната енергия, обясниха от КЕВР. Припомняме, че регулаторът определи средна прогнозна цена на природния газ за новия регулаторен период 1.07.2021 - 30.06.2022 г. в размер на 39,96 лв./MWh без цени за достъп и пренос, въз основа на която са определени прогнозни цени на топлинната енергия на всяко отделно дружество. За сравнение годишната прогнозна цена на природния газ, приета за предишния едногодишен регулаторен период до 30.06.2021 г. беше 30,51 лв./MWh.

На фона на сегашната динамична промяна на цените на газа се потвърждава правилността на взетото решение цените на топлинната енергия да се определят за едногодишен период, като по този начин потребителите са защитени от резки увеличения на цените на парното, посочват от КЕВР.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес