Проектът за газов хъб „Балкан” може да се реализира и без газ от Русия, но с него би бил много по-атрактивен. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев в рамките на днешния блицконтрол в Народното събрание.
Той уточни, че се предвиждат поне 4-5 източника на синьо гориво и подчерта, че колкото повече се мобилизират, толкова по-добра конкурентна среда ще има.
Дончев изреди и приоритетите, от които ще се води правителството при реализацията на хъба „Балкан” - сигурността на доставките, цената и запазването на ролята на България като транзитьор. Последното по думите на вицепремиера е и въпрос на национална сигурност. Той изтъкна и ключовата важност да се постигне поне минимален политически консенсус.
„Поне 2-3 правителства ще имат възможност да работят по този проект”, обясни Дончев.
Наред с това вицепремиерът бе категоричен, че газовият хъб не трябва да бъде изцяло публичен, а да бъде пазарен.
„Който иска да купува, да транзитира, трябва да бъде привлечен в нарочно дружество”, представи визията си Дончев.
Според вицепремиера проектът „Балкан” не е мислен като вид компенсация и опит да се задейства план „б” във връзка със спрения „Южен поток”. Това е нещо коренно различно. „Южен поток” е спрян. „Реализацията на газовия хъб не е в зависимост, от който и да е друг проект, както потвърдиха от ЕК. Всички предварителни проучвания показват, че така, както е разработен проектът, в него има икономическа логика и той остава обещаващ”, заяви Дончев.
Той посочи, че позицията на ЕК прозвуча категорично, че Северна Европа е в много добра ситуация за газовите ресурси и е време да се обърне внимание на Югоизточна Европа.
„Важна стъпка в тази посока е газовият хъб „Балкан”. Това не е само принципна позиция, тоест ние ви подкрепяме, ще ви съдействаме. Това е също отворена възможност за финансиране на части от инфраструктурата, свързана с проекта”, каза още Дончев.