Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БНБ: Силното търсене на жилищни заеми вдига растежа на кредитирането

21 октомври 2021, 11:20 часа • 2665 прочитания

Силното търсене на жилищни заеми ще засили растежа на кредитирането през тази година, става ясно от макроикономическата прогноза на Българската народна банка. БНБ очаква разежът на кредита за неправителствения сектор да се ускори до 7.3% през тази година, спрямо 4.5% за миналата 2020 година, главно поради силното нарастване на заемите за домакинства.

„Увеличаващото се търсене на потребителски и особено на жилищни кредити в условията на продължаващо възстановяване на икономическата активност и благоприятни перспективи за пазара на жилища, запазващите се на ниски нива лихвени проценти и облекчаването на кредитните стандарти от страна на банките ще допринасят за ускоряването на годишния растеж на кредита за домакинства.”, пише в прогнозата.

Цените на жилищата с рекордно поскъпване за последните 12 г.

Забавяне в темпа на растеж може да се очаква през 2022 година и 2023 година, като причина за това ще бъде спад в растежа на частното потребление.

В същото време БНБ очаква ръст при кредитите за бизнеса през 2022 и 2023 година, тъй като фирмите ще търсят банков ресурс за инвестиционни цели в условията на ниски лихвени равнища.

Делът на необслужваните кредити може да се повиши поради изтичането на удължените срокове по частния мораториум върху плащанията по банкови заеми.

Едрите банкноти оформят над 50% от парите в обращение у нас

„Възможното умерено увеличение на дела на необслужваните кредити в портфейлите на банките с изтичането на удължените срокове по частния мораториум върху плащанията по банкови кредити, както и обявеното от БНБ увеличение на антицикличния капиталов буфер, в сила от 1 октомври 2022 г., също са фактори с потенциален ограничаващ ефект върху динамиката на кредита за частния сектор.”, пише в прогнозата.

БНБ очаква депозитите да продължат възходящата си посока поради покачване на заплатите.

„В условията на продължаващо покачване на заплатите в прогнозния хоризонт очакваме депозитите в банковата система да продължат да нарастват със сравнително високи темпове, но да следват плавна тенденция към забавяне. Част от допълнителния доход на домакинствата се очаква да бъде използван за увеличаване на частното потребление или да се поддържа от домакинствата под формата на пари в брой. Намаляването на несигурността, определено от допускането за овладяване на пандемията от COVID-19, ще допринася за постепенното ограничаване на спестяванията с предпазен мотив.”, пише в прогнозата.

БВП, инфлация, пазар на труда

Реалният БВП на България ше нарасне с 3.9% през таз година и с 4.7% през следващата 2022 година, сочи прогнозата на БНБ. През 2023 година, темпът на растеж ще се забави до 3.8%.

„През 2022 г. се предвижда икономическата активност да достигне средногодишните си нива отпреди кризата, предизвикана от разпространението на COVID-19.”. пише в прогнозата.

БНБ очаква инфлацията (на база хармонизраният индекс на потребителските цени) да се ускори до 3.8% в края на 2021 година.

„За възходящата динамика на цените на базисните компоненти на ХИПЦ влияние ще оказва както проявлението на косвени ефекти от поскъпването на горивата и храните върху цените на някои услуги, така и по-високите разходи на фирмите за труд, електроенергия и газообразни горива.”, пише в прогнозата.

През 2022 и 2023 година се очаква забавяне на общата инфлация у нас до съответно 1.5% в края на 2022 година и 1.6% в края на 2023 година.

„Допусканията на ЕЦБ от 10 септември за съществено забавяне в темпа на растеж на международните цени в евро през 2022 г. и за последващото им понижение през останалата част от прогнозния хоризонт са от основно значение за прогнозираното забавяне на общата инфлация в България през 2022–2023 г.”, пише в прогнозата.

БНБ очаква заетостта да продължи да нараства на верижна база през втората половина на годината, което да ограничи спада в броя на заетите лица до 0.3% през 2021 г.

„Прогнозираме също заетостта да се увеличи с 1.3% през 2022 г., но растежът да се забави до 0.3% през 2023 г. поради неблагоприятните демографски тенденции в страната, като нивото на заетостта от 2019 г. няма да бъде достигнато до края на прогнозния хоризонт.”, пише в прогнозата.

Компенсацията на един нает ще нарасне с 8.2% през 2021 година заради подобряването на икономическата активност, увеличението на минималната работна заплата от началото на годината и по-високите възнаграждения в публичния сектор.

„Растежът на номиналните доходи на един нает ще се забави до 6.8% през 2022 г. при допускането за по-слабо увеличение на заплатите в публичния сектор, докато нарастването на икономическата активност и ограниченото предлагане на труд в страната ще се отразят в повишение на растежа до 7.4% в края на прогнозния период.”, пише в прогнозата.

Мартин Леков
Мартин Леков Отговорен редактор
Новините днес