Не виждам нещо некоректно в обясненията на г-жа Гинка Върбакова относно сделката за ЧЕЗ. Това заяви Петр Баран, главен оперативен директор на "ЧЕЗ България" в периода 2011 – 2015 година.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Баран беше категоричен, че няма как ЧЕЗ да не е искала необходимите документи, за да бъде изяснено всичко и всичко да е прозрачно. ЧЕЗ не е виновен, че има такъв купувач – много сложно е къде са големите инвеститори. Не се учудвам, че големите играчи нямат апетит да инвестират в България, добави бившият оперативен директор на "ЧЕЗ България". Той напомни пред bTV 2013 година и падането на първото правителство на Бойко Борисов "заради т.нар. надписани сметки" и разясни, че компанията е имала много пререкания с българската изпълнителна власт. И отрече, че някога към ЧЕЗ е имало натиск да намали сметките за ток, но се оплака, че компанията имала "винаги разправии" с КЕВР относно заложените годишни разходи.
Същевременно Баран обяви, че ЧЕЗ не била държавна компания, макар Чехия да има дял от 70% в нея – чешкият финансов министър бил само принципал, но ръководството на ЧЕЗ само вземало решения.
Ако има купувач, ако има продавач, ако има разбирателство, защо да няма сделка, попита Баран. Според него цената на тока няма нищо общо, тъй като тя се определя от КЕВР. И прогнозира, че "няма институция в България, която може да спре" сделката и ако "политиците не се намесват много в тази история".
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Гинка Върбакова продължава с обясненията
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
За нас беше едно предизвикателство – развиваме се в енергийния сектор повече от 10 години. Смятам, че имаме капацитета да управляваме такъв бизнес. Това коментира собственикът на "Инерком България" Гинка Върбакова. Тя отказа да коментира каква е цената на сделката. По-голяма част от сделката ще е финансирана с банков кредит, а като залог се дават акции – акциите на "Инерком България", не активи и не разпределителната мрежа, увери Върбакова, без да казва каква част ще бъде финансирана с банков кредит, каква – не и какво ще е другото финансиране. За сметка на липсата на разяснения, Върбакова уточни, че ако "Инерком България" не се справя с управлението на ЧЕЗ, то държавата щяла да регулира процеса.