Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Руският петрол достигна до Куба

15 юли 2022, 16:23 часа • 7108 прочитания

Танкер, пренасящ руски мазут пристигна в Куба в четвъртък. Горивото ще бъде използвано за снабдяване на електроцентралите, работещи на петролни деривати на острова. Карибската държава предоставя още една възможност на Русия да изнася невъзобновяемите си природни ресурси, след като Западът отказа да изкупува горивата на федерацията.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

САЩ и Канада наложиха санкции на руските горива след началото на войната в Украйна, а Европа и Великобритания ще наложат ембарго на руския петрол до края на годината.

Плаващият под либерийски флаг танкер Suvorovsky Prospect от типа Aframax акостира в пристанището Матанзас, Куба, пренасяйки 700 000 барела мазут. Танкерът е бил зареден на пристанището Уст-Луга, Русия. Товарът се оценява на 70 млн. долара.

Плавателният съд е собственост на едно от подразделенията на руския корабен конгломерат „Совкомфлот“, сочат данните на електронната информационна система за морски транспорт Equasis. Конгломератът понастоящем попада под санкциите на Канада и САЩ. Същевременно западни фирми са отменили застраховките на плавателните му съдове, предава Reuters.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Същевременно Хавана не потвърждава информацията.

Куба внася горива основно от Венецуела. Сега обаче „островът на свободата“ е принуден да купува горива на високи цени, тъй като най-големия му вносител се бори да задоволи собствените си енергийни нужди.

След като Русия насочва износа си към карибската държава, Куба се превръща в един от най-големите вносители на руски петрол в Латинска Америка за 2022 година, сочат данните от корабния трафик.

Венецуела е доставяла по 56 610 барела суров петрол, бензин, дизел, самолетно гориво и мазут на ден през тази година. Количествата са под нивата от 2021 г., сочат данните на венецуелската държавна нефтено-газова компания PDVSA.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Бразилският министър на външните работи заяви тази седмица, че най-голямата южноамериканска страна ще внася колкото се може повече дизел от Русия. Целта е да се подпомогнат шофьорите и селскостопанската индустрия. Това е поредната демонстрация на приятелските взаимоотношения между Владимир Путин и бразилския му колега Жаир Болсонаро.

Кубанският президент Мигел Диас-Канел разкритикува остро високите цени на петрола в световен мащаб на фона на честите спирания на тока и ограниченото използване на горива в страната. Повечето електроцентрали в страната работят на мазут.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес