Цените на петрола се възстановиха в четвъртък след рязък спад през предишната сесия. Причината са ограничените доставки на петрол и пиковото лятно потребление, след като повишението на лихвите в САЩ предизвика опасения от по-бавен икономически растеж и по-малко търсене на горива.
Фючърсите на суровия петрол „Брент“ поскъпнаха със 77 цента, или 0,7%, достигайки до 119,28 долара за барел рано тази сутрин, докато фючърсите на щатския лек суров петрол West Texas Intermediate се покачиха до 116,33 долара за барел, което е ръст от 1,02 долара или 0,9%, предава Reuters.
Вълнението на пазарите дойде след като Федералният резерв на САЩ повиши лихвения процент със 75 базисни пункта – най-голямото увеличение от 1994 година насам.
Инвеститорите останаха фокусирани върху ограничените доставки и стабилното търсене, тъй като западните санкции ограничиха достъпа до руски петрол.
„Като цяло беше волатилна сесия на почти всички пазари вчера.“, казва Хауи Лий, икономист в сингапурската банка OCBC.
Оптимизмът, че търсенето на петрол в Китай ще се възстанови, тъй като облекчава ограниченията след последната вълна от COVID-19, също подкрепи перспективата за цените.
„Възстановяването на настроенията на търсенето в Китай и очакваното сезонно нарастване на търсенето на петрол от ОИСР през август задържа ценовия риск висок през третото тримесечие на 2022 г.“, казва Баден Мур, ръководител на изследванията на суровините към Националната банка на Австралия.
Производството на суров петрол в САЩ, което до голяма степен е в застой през последните няколко месеца, нарасна със 100 000 барела на ден миналата седмица, достигайки до 12 млн. барела на ден, най-високото ниво от април 2020 г., показват данни на Администрацията за енергийна информация.
Запасите на суров петрол и дестилати в САЩ се повишиха, докато тези от бензин спаднаха през миналата седмица, съобщава администрацията.