Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Новата икономика на Русия: Беларус изпревари Германия по износ на стоки за руския пазар

08 юни 2022, 13:04 часа • 18716 прочитания

Руските усилия за пренасочване на търговските потоци и заобикаляне на санкциите не могат да компенсират срива на вноса, който осакатява икономиката на страната. Така през април тази година, вносът на Русия на стоки и услуги от Беларус надскочи за първи път вноса от Германия, сочи анализ на Bloomberg.

„Пазарът на практика се срина“ тази пролет, казва Андрей Побежимов, ръководител на международната логистика в SDEK, една от най-големите компании за експресни доставки в Русия. „Днес е много трудно да доставиш товар от Европа, понякога почти невъзможно“.

Русия направи по-труден прочита на икономиката си, защото спря да публикува някои ключови статистически данни, включително подробни данни за вноса и износа.

Картината обаче, която се подкрепя от цифри, предоставени от най-големите партньори на Русия, обрисува хаотичен търговски ред.

Продажбите за Русия на търговски партньори на страната, които заедно представляват почти половината от нейния внос през 2021 г., са намалели с около 40% през април спрямо същия период миналата година, показват изчисления на Bloomberg.

Дори страни като Китай, които не се присъединиха към САЩ и техните съюзници при налагането на санкции, съкращават доставките на стоки.

Тъй като глобалната реакция срещу войната прекъсна веригите за доставки и накара много международни компании да се оттеглят, руснаците трябваше да се справят и да набавят стоки от алтернативни чуждестранни доставчици и да търсят нови маршрути или възможности за внос на стоки.

Стойността на вноса през април е паднала до 5 млрд. долара спрямо близо 27 млрд. долара година по-рано изчислява центъра за изчисление на макроикономиката и пазара Открытие Research.

Какво казват икономическите данни?

Тъй като търговията с голяма част от Европа прекъсна, Беларус се очертава като един от основните бенефициенти.

Неговият износ на стоки за Русия, вариращи от строителни материали до храни за домашни любимци, нарасна с повече от 100% през април.

Борис, който притежава голяма верига супермаркети и фабрики в цяла Русия, каза, че първоначално обработката на плащанията е била дори по-голямо предизвикателство от доставката на стоки.

Вече са налични достатъчно решения за заобикаляне на санкциите, за да се гарантира, че повече пратки преминават и вносът започва да се възстановява, казва Борис, предпочитайки да бъде посочено само собственото му име.

Дълъг път надолу

Очертава се и друга голяма заплаха, след като петият пакет от санкции на Европейския съюз влиза в сила следващия месец.

Борис, чиято компания разчита на внос за около половината от стоките, които продава, очаква 5% от продуктите да изчезнат от рафтовете на магазините.

„Слязохме с няколко стъпала, но това не означава, че сме стигнали дъното.“, казва той. — Пътят надолу ще е дълъг“.

Сривът на вноса е една от силите, които изкривяват руската военновременна икономика и я тласкат към това, което нейната централна банка нарича „обратна индустриализация“.

Автомобилните заводи в страната спират поради липса на части и дори обикновена хартия се намира трудно, защото производителите нямат достатъчно избелващ агент.

Централната банката на Русия дори очаква част от вноса да се реализира по подобен на 90-те години начин, когато хората масово пътуват в чужбина, за да се възползват от свободните пазари и така осъществяват внос на стоки.

Нови начини за доставка

В търсене на нови начини за доставка на потребителски стоки от чужбина, Fesco, основен руски товарен превозвач, стартира нова морска линия между виетнамските пристанища и своя терминал във Владивосток на брега на Тихия океан.

Другите му нови инициативи през април включват стартирането на контейнерна услуга между Истанбул и Новоросийск по Черно море и железопътни превози до Западна Европа.

Дори според изказванията на правителството, перспективите са мрачни. Според основната официална прогноза, вносът на стоки се очаква да намалее с повече от една четвърт в реално изражение през 2022 година.

Освен изгодни кредити и субсидии за борещи се индустрии, правителството отговори и с отмяна на митата върху много продукти и легализиране на продажбите на сивия пазар, известни също като паралелен внос.

Страни като Турция може все повече да се превръщат в канали за внос, предполага Андрей Голубчик, професор в Руската академия за външна търговия.

Доставките са възобновени за Индия и Персийския залив през Иран, добавя той.

„През последните два месеца и половина участниците на пазара излязоха от амока.“, казва Голубчик. „Първият шок почти премина“.

Още: Владимир Путин: Слава богу, че някои чуждестранни компании напуснаха Русия

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес