Новата власт на Нигер спря износа на уран и злато за Франция, съобщи Би Би Си. По-рано Париж спря програмите за финансова подкрепа на Нигер до възстановяването на конституционния ред в африканската страна.
Испания, Германия и Великобритания също решиха да преустановят сътрудничеството си с Нигер.
Както отбелязва Би Би Си, Нигер е седмият производител на уран в света. По данни на френските медии на Нигер се падат от 15 до 17% от урана, използван за производство на електроенергия във Франция.
Още: След преврата - в Нигер се веят руски знамена (ВИДЕО)
Френските власти все още не са взели решение да евакуират гражданите си от Нигер, където е извършен превратът, заяви по-рано френският външен министър Катрин Колона. Според нея в Нигер има 500-600 французи.
Вечерта на 26 юли бунтовниците обявиха по националната телевизия отстраняването на Мохамед Базум от поста президент на Нигер, затваряне на границите на републиката, налагане на комендантски час, суспендиране на конституцията и забрана за политическа дейност на партиите.
На 28 юли те съобщиха, че генерал Абдурахман Тчиани е станал държавен глава. По време на преврата той ръководи президентската гвардия, чиито части са задържали и продължават да задържат Базум.
Човекът зад военния преврат се обяви за новия лидер на Нигер