Цената на квотите за въглеродни емисии в Европа удари нов рекорд, тъй като енергийната криза в региона доведе до увеличение в търсенето на някои от най-замърсяващите околната среда горива.
Потреблението на въглища и петролни деривати на континента скочи, за да могат да продължат работата си електроцентралите и фабриките, докато потоците от по-незамърсяващият природен газ към континента са силно ограничени. Това заплашва да увеличи въглеродния отпечатък на Европа тази година, дори и ако се стигне до затваряне на предприятия и централи заради високите цени на горивата, предава Bloomberg.
"Тъй като изгарянето на въглища и мазут замърсява повече от природния газ“, дори нищожно им използване като заместители е от значение, казва Марико О'Нийл, анализатор в BloombergNEF.
Електроенергийният сектор е най-големият източник на вредни емисии в ЕС и ефектите от преминаването към по-замърсяващи околната среда източници биха били трудни за неутрализиране.
Това се отразява в цената въглеродните квоти на ЕС, която се покачи до рекордните 99.22 евро (99.73 долара) за метричен тон в петък. Въглеродните квоти на Великобритания и цените на въглищата също удариха нови върхове.
През февруари Европейската комисия представи Допълнителен делегиран акт за климата по Регламента за таксономията, с който ядрената енергия и природния газ са включени в преходния период към чиста енергия.
Понастоящем Русия продължава да намалява доставките на газ към Европа. Така, дори Германия, която бе избрала постепенно да се откаже от атомните си централи, обмисля да отложи затварянето на трите все още работещи атомни централи в страната и преосмисля позицията си по отношение на ядрената енергия.