Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опасен продукт ли са черупките от рапани?

12 ноември 2019, 12:51 часа • 19164 прочитания

РИОСВ Бургас е уведомило с писмо една от фирмите за преработка на рапани в Бургас. В него се казва, че черупките вече не може да се изхвърлят, както досега на общите сметища. Промените в условията за депониране на черупки от рапани веднага се отразиха на производството.

От Асоциация БГ ФИШ са притеснени и търсят диалог с институциите за решаването на проблема. Actualno.com разговаря с изпълнителния директор на Асоциация БГ ФИШ Йордан Господинов: „При създалата се ситуация трябва да направим специални сметища за рапаните, а досега те са били просто отпадък от морето както са всички черупки. Сега ще ги депонираме в наши складове и ще изчакаме за да видим дали ще ги преработваме. Световната практика показва, че някъде ги използват за строителство на пътища, за наторяване на почвата, като добавки във фуражите за птици, защото те са калциев карбонат. При нас количеството е много голямо. На този етап ние не сме готови да започнем нов бизнес, така че някой трябва да вземе решение“.

Йордан Господинов обяснява още, че не е намерен точният код в който да бъдат квалифицирани тези отпадъци, защото те не са опасни. Представляват биологичен продукт изваден от морето, на който месото е извадено и черупката трябва да се върне в морето. Оказва се обаче, че това е доста скъпо и асоциацията не е готова да го направи сама.

Писмото за промяната в процеса на изхвърляне на черупките от рапани е изпратено от Министерството на околната среда и водите чрез РИОСВ Бургас. От друга страна асоциацията е към Министерство на земеделието и храните. От там има официален отговор, че черупките не са опасен отпадък.

Апелът на Йордан Господинов е да се с сформира работна група по инициатива на министър Нено Димов /МОСВ/, за да се изясни казусът: “Ние нямаме конфликт с администрацията, просто черупките не са хранителни отпадъци, а калциев карбонат и ние изпадаме в недоумение как да постъпим. Сега трябва да направим изследвания с които да докажем, че черупките не са вредни. Трябва да се разберат двете министерства. От Министерството на земеделието и храните имаме официален отговор, че това не е опасен продукт. Искаме да се изследват черупките. Ако са особено вреден продукт го сложете в празните ями, от където се вадят въглища или го продадайте. Но никой не се интересува от него и ние в момента трябва да намерим изход, да има диалог“.

Очакванията са проблемът да бъде решен колкото се може по-скоро, за да не се нарушава работата на предприятията за преработка на рапани. От асоциацията се надяват промените в условията за депониране на черупки от рапани да не затруди производството.

Гергана Цонева
Гергана Цонева Отговорен редактор
Новините днес