Регионалният исторически музей в Бургас представя фотоизложба, посветена на някогашното бойно поле, сега музей на открито „Шипка“.
Още: Отново насилие между деца: Ученички се биха във Варна, включи се и майка
Още: Бедствено положение във Варна: Събраха един тон мазут от плажа
Мястото, където са оставили костите си освободителите на България, е музей от 1956 година. Извършени са строителни работи, възстановени са бойни позиции и батареи, поставени са плочи с възпоменателни надписи. Изградено е стълбище с 894 стъпала. Най-долният етаж е превърнат в костница, събрала тленните останки на героите, дали живота си за свободата. Там почиват костите на 317 войници, загинали по време на Шипченската отбрана.
Още: Има заподозрени за разлива на мазут във Варна
Още: Мазут на варненския плаж (СНИМКИ)
През 1991 година Паметникът на свободата е завършен според първоначалния му замисъл. Експозиция показва събитията от август 1877 година, Зимното шипченски стоене и сражението при Шейново през януари 1878 година. Там се съхранява и Самарското знаме – първото бойно знаме на българското опълчение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Скандален случай от Варна: Кметът съди сам себе си
Още: Да се дават пари за туристи на Черноморието - по колко? Идея във Варна набира скорост
Заветът на генерал Велизар Лазаров при откриването на Паметника на свободата през 1934 година е жив. А неговите думи остават завинаги в историята: „...Тук учителят ще учи своите ученици за българската свобода, а случайният пътник ще се поклони, защото тук почиват героите светци...“
Още: Варненското езеро продължава да тъне в боклуци