Едва 2.8% от бюджета на Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж” са разплатени до момента.
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
Това заяви служебният министър на образованието проф. Николай Денков, предаде БГНЕС.
Общо четири приоритета си е поставил министър Денков. Първият е подготовката на държавните зрелостни изпити, външното оценяване и приемът след основно образование. Втори приоритет е подготовката на актуализира на стратегия за развитие на научните изследвания. Трети приоритет е подготовката на актуализиране на Закона за развитие на академичния състав. Четвърти приоритет е ОП “Наука и образование за интелигентен растеж”. Заедно с тези приоритети служебният кабинет ще работи и по подготовката на училищната мрежа за провеждане на изборите.
Денков заяви, че първият приоритет е свързан с бъдещето на учениците. Няма служебното правителство да провежда изпитите, но те трябва добре да подготвят изпитите.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
Втория приоритет е едно от неизпълнените условия за ОП “Наука и образование”. Ръководството на МОН до два месеца трябва да представи актуализиран вариант на стратегия за развитие на научните изследвания, който да бъде разгледан в Министерски съвет и да бъде представен пред Народното събрание, където да бъде приет и представен на ЕС. Ако до 30 юни не бъде приет от ЕС, това означава проблеми за бъдещето на програмата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
„Един от най-важните елементи в предложените промени е определянето на минимални изисквания за заемане на академичните длъжности „доцент“ и „професор“ и за присъждане на научните звания „доктор“ и „доктор на науките“. Не може да има универсални минимални изисквания, те са различни за различните научни направления. Нашата задача е да разработим специфични минимални изисквания за всяка отделна област и ние вече работим по този въпрос“, поясни заместник-министър Иван Димов.
През тази седмица предстоят две срещи с представители на Европейската комисия (ЕК). В следващите дни се очаква също одитният доклад на ЕК за състоянието на оперативната програма при проверката през октомври 2016 г. Министър Денков обеща да представи подробно пред медиите констатациите в доклада и конкретните мерки, свързани с тях.
„Трябва да продължим разработването на процедурите за набиране на проектни предложения по ОП НОИР. Целта е да се ускори процесът по договаряне. Защото в началото на третата година от програмния период сключените договори са едва 116 на обща стойност 324 млн. лв., което е 24% от бюджета“, добави заместник-министър Ваня Стойнева. Като следваща важна задача тя посочи ускоряването на плащанията към бенефициентите. Към 31 януари т.г. са разплатени само 39 млн. лева или 2.8% от бюджета на програмата.
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област