„Ентусиаст“ публикува ново издание на автобиографичния роман на Любомир Левчев „Ти си следващият“
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Още: Авторските права върху романи на Хемингуей, Стайнбек и Фокнър отпадат
След дълго отсъствие от книжния пазар в началото на месец март издателство „Ентусиаст“ публикува ново издание на автобиографичния роман на Любомир Левчев „Ти си следващият”. През годините интересът към романите от спомени на Левчев не намалява и те претърпяват няколко преиздания. В новото издание на „Ти си следващият“ отново са поместени снимки от личния архив на автора. Книгата „Убий Българина!“, която „Ентусиаст“ публикува през януари тази година, е първата част от пъстрата мозайка от събития на един динамичен живот, изпълнен с превратности и срещи с незабравими личности. Заедно с „Ти си следващият“ и „Панихида за мъртвото време“ трите романа събират спомените, житейската история и най-запомнящите се преживявания на големия български поет и писател. През април мемоарните книги на Любомир Лечвев ще бъдат събрани в стилна кутия, специално за ценители.
„Ти си следващият!“ Какво е това? Проклятие? Предупреждение? Прозрение? Презрение?... В този вик на Марат не се ли издава законът за вселенското възмездие? … Ти, приятелю, си само следващият! Ти си следствието, което ще стане причина“. С тези думи Любомир Левчев отново въвлича читателите в своя роман от спомени, за да им довери някои от най-паметните срещи в живота си – тези с Владимир Висоцки, Евгений Евтушенко, Андрей Вознесенски, Кармело Гонзалес, Людмила Живкова, Юлия Кръстева и др. Авторът споделя важни моменти от живота си, като пътуването си в Германия, където за пръв път издават негова книга извън пределите на родината и престоя си в с. Баня, където е изпратен да „изучава живота“ за няколко месеца. Левчев разказва и за приятелството си с Георги Марков и техните забавни планове да емигрират заедно в Италия. С особен политически и човешки драматизъм е наситено пътешествието му до Латинска Америка, срещите му с Фидел Кастро, Анжела Дейвис, Луис Корвалан, Салвадор Алиенде и др.
Позициите, които заема Левчев, му дават възможност да наблюдава и рисува живота чрез контакти, приятелства, пътувания по света и срещи с големи личности. А пътните дневници, които си води, му помагат да възкреси събитията с историческа точност. Периодите на принудително или потърсено от него усамотение правят от романите му лирични дневници и философски размисъл за съдбата на идеите. „Убий Българина“ е книга за началото, която е застигната от това, което предсказва. „Обещаното продължение започна да става все по-химерично и същевременно – единствен смисъл за мен. Сега, ако бях оцелял, ако бях устоял срещу убийствените лъжи и клевети, в които ме погребваха жив, трябваше да продължа...“, споделя Любомир Левчев в „Ти си следващият“. Романът „Панахида за мъртвото време“ е третата изповед на писателя, който признава, че „вероятно до края на дните си ще стоя сам между това, за което съм писал, и това, за което никога няма да успея“.
Още: "Парфюмеристката" разкрива тайните на създаването на парфюми
Още: Изкуството на подаряването в новата книга "Подаръците" на Габриела де Лука
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Георги Господинов е тазгодишният носител на литературната награда „Хеликон“
Още: "Доброто сърце" - любим български писател поднася коледен подарък
Любомир Левчев е роден на 27 април 1935 година в Троян. Завършва гимназия в София и висше образование в Софийския университет „Климент Охридски“, специалност „Библиография и библиотекознание“ към Философско-историческия факултет. Председател на Съюза на българските писатели от 1979 до 1988 г.
Първата му стихосбирка „Звездите са мои“ е издадена през 1957 г. Сред най-известните му поетични книги са „Обсерватория“ (1967), „Дневник за изгаряне“ (1973), „Заклинания“ (1981), „Лък“ (1983), „Самосъд'83“, „Метроном“ (1986), и „Небесен срив“ (1996) и др.
Автор на романите „Убий Българина!“, „Ти си следващият“, „Панихида за мъртвото време“ и на сценарии за филмите „Мълчаливите пътеки“, „Гибелта на Александър Велики“, „Сладко и горчиво“.
Още: "Смъртохоличка" изследва най-тъмните ни инстинкти
Още: Откъс от "Нацизмът – история, генезис, идеи и влияние" от Карл Мюлер Фрьолан
75 негови книги са преведени в 36 страни.
Носител на наградите: „Никола Вапцаров“ (1977), „Пеньо Пенев“ (1984), „Димчо Дебелянов“ (1990), „Хр. Г. Данов“ (2008), „Иван Вазов“ (2013).
През 2005 г. е удостоен с орден „Стара планина - първа степен“ за „изключително големи заслуги към България, за развитие и популяризиране на българското изкуство и култура“ и др.
Любомир Левчев е член на Европейската академия за наука, изкуство и литература – Париж, и член-основател на Европейската академия за поезия – Люксембург. Носител е на Златен медал за поезия на Френската академия със звание Рицар на поезията (1985), Голяма награда на института „Ал. Пушкин“ и Сорбоната (1989), Световна награда за мистична поезия „Фернандо Риело“ (1993), „Златен венец“ на Стружките вечери на поезията (2010) и др.