Българските читатели вече са се убедили, че в скандинавската криминална поредица на издателство „Емас“ влиза само най-доброто от жанра. От техния подбор четем автори като Ю Несбьо, Сьорен Свайструп, Юси Адлер-Улсен, Ирса Сигурдардотир... Този декември от издателството отново не разочароват и ни срещат с новото впечатляващо писателско дуо на Дания – Лине Холм и Стине Болтер. Със своя дългогодишен опит и безпогрешен нюх Холм и Болтер, и двете разследващи журналистки от топ листата на страната, отвеждат към истинската ѝ история в дебютния им роман. Тайните от миналото разпрострират пипалата си до настоящето... В напрегнатия трилър „Сърце в лед“ излизат на бял свят престъпления, извършвани в името на „хуманни“ цели и донесли неимоверни страдания на хиляди, които жадуват отмъщение.
Още: "Парфюмеристката" разкрива тайните на създаването на парфюми
Още: Изкуството на подаряването в новата книга "Подаръците" на Габриела де Лука
В основата на многопластовия „Сърце в лед“ стои реално историческо събитие. През 1951 година – по това време Гренландия е датска колония – датските власти и две хуманитарни организации провеждат социален експеримент, чиято предполагаема цел е да се преодолее социалната и културната изостаналост на островното население: откъсват двайсет и две гренландски деца от семействата им, транспортират ги до Дания и ги настаняват в датски семейства. Децата нямат право да говорят на родния си език и целта е да усвоят датския език и датските обичаи, а после да бъдат върнати в Гренландия, където да разпространяват датската култура сред сънародниците си и да спомагат за модернизацията на острова. През 2020 година, седемдесет години по-късно, датската министър-председателка Мете Фредериксен официално поднесе извинение на пострадалите от провалилия се експеримент. Едва шестима от тях са още живи.
А ето и как Холм и Болтер вплитат историята в шеметно разследване и напрегнат сюжет: В първите дни на новата 2020 година възрастна жена, излязла да разходи кучето си, се натъква на зловеща находка: пред централата на Датския червен кръст виси окървавен мъжки труп. Тялото е разпънато и изподрано с нож. Убитият не е кой да е, а самият Георг Шмит – генералният директор на Датския червен кръст – евреин по произход, противоречива обществена личност, която разбунва духовете със свои изказвания и често получава заплахи за живота си. Броени дни преди смъртта си Шмит е участвал в неофициална среща с депутати от Датския парламент и с министър-председателя, среща, за която присъствалите политици дават повече от оскъдна информация. Отчаяна от застоя в разследването, полицията в Копенхаген се решава на дръзка крачка: да оповести в медиите детайл от случая „Шмит“ с надеждата да получи помощ от гражданите.
Мария Юст, историчка и служителка в Музея на полицията, подготвя изложба с емблематични неразкрити убийства от последния век в Дания. Ровейки се из архивите, попада на престъпление, подходящо да бъде включено в експозицията: през 1968 година в предградие на Копенхаген брутално са убити полицейски началник и неговата съпруга. Извършителят не е открит. Изяснявайки си отделни обстоятелства по случая, Мария Юст открива смайваща прилика с убийството на Георг Шмит...
Още: Георги Господинов е тазгодишният носител на литературната награда „Хеликон“
Още: "Доброто сърце" - любим български писател поднася коледен подарък
Цели 52 години делят двойното убийство и убийството на генералния директор на Червения кръст. И все пак убиецът се е „подписал“ по един и същи начин: с разрези, които образуват фигура върху кожата на жертвите. Възможно ли е извършителят да е един и същ? И кое е общото между трите жертви? Докато малко по малко разплитат сложната верига от събития, Мария Юст и следователите Дирк и Далин от Отдел „Убийства“ стигат до една от най-срамните страници в историята на Дания…
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Откъс от "Нацизмът – история, генезис, идеи и влияние" от Карл Мюлер Фрьолан