Дишайте плитко, когато разтворите романа на Луцие Фаулерова „Смъртохоличка“ (издателство Изида, превод Красимир Проданов) – дишайте плитко, за да не ви се завие свят. Защото някъде много, много надълбоко, в най-затънтения ъгъл под капака в пода на мазето на вашата глава живее мисълта за самоубийство. Всъщност в главите на всички ни…
Необикновен роман
Хитовата чешка писателка посвещава на самоубийството този необикновен роман – прави го обаче с такт и с пълното съзнание колко много хора са потърпевши от едно такова решение. „Всяко самоубийство касае най-малко шестима души“, пише тя на едно място в книгата си. В центъра е онзи, който е взел фаталното решение.
Задачата, която стои пред главната героиня Маня или Мария, е повече от трудна… тя трябва да прости на собствената си сестра, че е сложила край на живота си. Но по всичко личи, че това е непосилно за нея! Реагира на трагедията всъщност по странен начин, като осакатява сама себе си.
Животът ѝ сега е черна, непрогледна страница – на възраст, на която трябва да се влюбва и да се забавлява с приятели. Вместо това я преследват кошмари, от които я избавя едно-единствено нещо… болката!
Болката
„Смъртохоличка“ е книга, която изследва смъртта и болката
Още: "Сяра за барут" – приключения, предателства и тайни в епохата на казаците
При това и тази, която сме способни сами да си причиним физически, и онази, другата - невидимата в душите ни. Неповторима като стил, книгата на Луцие Фаулерова поднася напречен разрез на най-тъмните ни инстинкти, които ни превръщат в самоубийци. Все по-популярната чешка авторка включва по брилянтен начин в романа си и много статистика, истински истории на хора, сложили край на живота си, куриозни факти… Но на първо място разказва една сърцераздирателна история, в която животът сякаш е загубил предварително своята битка със смъртта.
Пътуването
Пътуването обаче още не е завършило… и нашата Маня все така е в своя влак, носи се в него през гори и полета, а в главата ѝ препускат спомените. Оригинално поднесен, романът спечели много аплаузи и читатели. За него през 2020 г. Луцие Фаулерова спечели и Европейската награда за литература. При това говорим за едва втората ѝ книга – след не по-малко успешната и номинирана за наградата „Магнезия Литера“ „Прахосъбирачки“, която вече имахме удоволствието да прочетем на български.
Писателката за своя роман
Още: "Защо не броиш овце?" - забавна приспивна история за деца и родители
„Най-силно реагираха на книгата – разказва самата авторка, - майките на момчета, които са се самоубили. Бяха прочели „Смъртохоличка“ и споделиха с мен своя собствен опит и какво им е дала самата книга. Трябва да кажа, че останах без дъх, тъй като не си давах сметка с каква отговорност съм се нагърбила. Всички реакцииза книгата ми бяха много красиви.”
„Често опечалените – продължава с изповедта си Луцие Фаулерова, - си измислят причина защо детето им, техният брат или сестра, или пък съпруг е починал, понеже се срамуват да кажат на всеослушание истината. Стори ми се чудесно, че чрез книгата това табу намаля.”
При това самата писателка е привърженик на интуитивното, спонтанно писане. Дипломната ѝ работа, с която завършва специалността Бохемистика в Университета Палацки в чешкия град Оломоуц, е посветена на ненадеждния разказвач – точно като нейната Мария, която пътува с влак, измъчвана от спомените и взряна в едно бъдеще, което е просто черна паст на тунел.
Такава е и „Смъртохоличка“ – шеметно препускане в тъмата, от което сами налучкваме най-големите си страхове. Книга за самоубийството, но точно толкова и за живота.
Още: "Седмият брат" показва как от популярна приказка може да се направи модерен графичен роман (СНИМКА)
Откъс от "Същите очи", Горян Петревски