Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Щуро извънземно пътешествие с "НЛО дневници" на Мартин Плауман

10 май 2016, 10:24 часа • 1619 прочитания

В чилийското градче Кочигуас наблюдават НЛО всеки ден, боливийски храм на инките е бил площадка за кацане на древни астронавти, а Калифорния е щатът с най-много контактьори с извънземни.

Докато се възстановява след отворена сърдечна операция, четиригодишният Мартин Плауман също се сблъсква с неидентифициран летящ обект. Малчуганът лежи в болничното си легло в Мелбърн и съзерцава великолепието на три пулсиращи металически чинии, които прелитат над Земята.

Той все още притежава книгата – да, това е било просто една детска книжка – със сигнално червени букви, крещящи „НЛО“. Корицата включва чертеж на интергалактическо превозно средство и илюстрация на извънземно с очи на насекомо, напомнящо на експеримент по кръстосването на кенгуру с Йода.

Сега порасналият Мартин, чиято докторска дисертация по културология е посветена на уфологията – системата от вярвания за НЛО – дава своя собствен принос към литературата, проблематизираща съществуването на извънземни посетители. Книгата му „НЛО дневници“ (издателство „Вакон“) е категоризирана като мемоар, въпреки че със същия успех би могла да се озове на рафтовете с пътеписи или ню-ейдж заглавия. Тя е плод на седемгодишно проучване, в рамките на което Мартин разследва преживяванията на хора, вярващи, че истината е някъде там, отвъд нашите разбирания.

Дисертацията му представлява монументален труд, който изучава феномена НЛО, прилагайки теориите на авторитетния френски психоаналитик Жак Лакан. Според Лакан ние разбираме света посредством символи; думите са символи, които използваме, за да опишем това, което възприемаме. „Реалното“ от своя страна се състои от нещата отвъд езика и следователно отвъд пределите на разбиранията ни – където се намира и НЛО.

Мартин цели да разбере защо вярващите в НЛО се опитват да обяснят необяснимото. Тезата му е научна, но мемоарът е повече от щура одисея в „света на висшата странност“, както самият той го нарича. Авторът се възхищава на готовността на уфолозите да опознаят това, което Лакан счита за непознаваемо, и написва необичайния си дневник, за да покаже, че дори когато нещо не съществува, то може да промени светогледа ни.

Книгата изследва многообразието от теории за НЛО – от извънземните, предаващи знания на първобитните хора, през обезкървяването (мистериозното източване на кръв от животни) и историите за извънземни, живеещи в кухата Земя, до конспиративни теории, според които САЩ се превръща в доминираща световна сила чрез обратно инженерство на извънземни технологии.

В Мелбърн Мартин посещава сбирка на Дружеството за изследване на НЛО на щата Виктория, което твърдо държи на авторитета си и с научна прецизност събира доказателствата за извънземни посещения. В САЩ той разучава легендарното градче Розуел в щата Ню Мексико, мястото на предполагаемата НЛО катастрофа през 1947 г., която до ден-днешен захранва въображението на конспираторите. В Южна Америка пък пътешественикът се среща с безброй очевидци на НЛО, за които паранормалните явления са се превърнали в нормално ежедневие.

През седемте години, прекарани в търсене на очевидците, Мартин не успява да зърне дори едно НЛО, но с възторг споделя, че светът никога не му се е струвал по-голям и по-интересен.

Специално за вас, читателите на Actualno.com, издателство "Вакон" предлага това извънземно забавно четиво с -10% отстъпка и безплатна доставка до цялата страна: само кликнете тук.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес