"Историческият парк", проект на Ивелин Михайлов и свързаната с него партия "Величие", се оказа част от списъка с обекти, одобрени от Министерството на образованието и науката (МОН) за провеждане на ученически екскурзии по финансираната от държавата програма "България - образователни маршрути". До тази информация стигна "Свободна Европа", след като програмата беше публикувана в системата за обществени консултации преди около месец.
Макар в парка да няма автентични исторически паметници, а само изградени реплики, той е включен в списъка със забележителности във Варненска област редом с културни и исторически обекти като Аладжа манастир, крепостта Овеч и дворецът Евксиноград.
Програмата на МОН покрива разходите на училища, които предложат 2 до 5-дневни маршрути, включващи обекти от официалния списък. "Историческият парк" е включен още през учебната 2023/2024 година.
Припомняме, че журналистическо разследване още преди години разкри нередности във функционирането на парка, които предполагат, че става дума за финансова измама. Комисия в парламента също проверяваше дейността му, а ютубърът Любомир Жечев направи специален филм, за да разкрие схемите, които стоят зад създаването на парка. Още: Схеми и милиони: Какво е "Исторически парк"? Говори Вяра Тодева (ВИДЕО)
Реакцията на родители и учители
От медията подчертават, че родители не искат атракционът да се представя пред децата като място, на което да учат за българската история.
"Ако се представя като парк за забавление, съм съгласна, но като възстановка на чиста история - не съм съгласна. Това е бутафория и няма нищо общо с историята", казва пред Свободна Европа майка на петокласник, пожелала анонимност. Още: Басист на група "Остава" е новият шеф на "Исторически парк" след оттеглянето на Ивелин Михайлов (СНИМКИ)
Други не виждат нищо лошо в това. "Миналата година го посетиха от училище. Детето беше супер впечатлено", пише майка във фейсбук групата "За качествена и иновативна образователна система".
"Подобен тип исторически възстановки от различни епохи би следвало да бъдат направени заедно с доказани учени, които са специалисти по периода и са изследвали достатъчно епохата, за да могат да кажат как точно - или поне приблизително - са изглеждали облекло, архитектура и т.н.", каза учител по история, пожелал анонимност.
От министерството заявяват, че паркът е одобрен преди "Величие" да стане парламентарно представена партия. Партията е създадена още през лятото на 2023 г. и взе участие в местните избори през октомври, успявайки да вкара шестима съветници в Общинския съвет на Ветрино – населеното място, където се намира паркът. Още: "Вредя му с позициите си": Ивелин Михайлов се оттегля от управата на „Исторически парк“
Не е изяснено защо държавата стимулира посещения на частен тематичен парк, който не притежава доказана историческа стойност и е свързан с политическа формация.
Чия е идеята?
Добавянето на "Историческия парк" към списъка на МОН е станало по предложение на Българския туристически съюз (БТС).
Малко по-рано същата организация отличава Ивелин Михайлов с награда за туризъм, която му е връчена лично от президента Румен Радев.
Остава открит въпросът защо министерството признава легитимността на обект, който е бил предмет на прокурорски разследвания и действия от парламентарна анкетна комисия във връзка със сигнали за финансови злоупотреби. Още: Изборни престъпления, документни измами, пране на пари: Из сигналите срещу "Исторически парк" (ВИДЕО)
"Свободна Европа" разкрива "Историческият парк" си партнира със Синдиката на българските учители, ръководен от Янка Такева, като предлага "специални цени и отстъпки за учениците от неговото училище", както и преференциални условия за нощувки на членове на СБУ и техните семейства.
Участието в екскурзиите не е задължително за училищата, а родителите следва да са дали предварително съгласие за избрания маршрут.