Всеки електронен търговец е длъжен да информира предварително своите потенциални клиенти, че законът им дава възможност да размислят и да се откажат от сключения през интернет договор за покупка до 14 дни. Ако търговецът не е информирал потребителите за законовото им право да развалят сделката и не им е предоставил т. нар. Стандартен европейски формуляр за упражняване на това право, този срок се удължава на година и 14 дни в полза на потребителя.
Това разяснява пред портала за икономически и бизнес новини Economic.bg основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова. И допълва друга важна подробност – в случай че търговецът информира клиента си със закъснение за това негово право, 14-дневният срок за упражняване правото на отказ започва да тече от момента на забавеното уведомяване.
Повече за условията
Още: Европа засилва митническите проверки на пратки от китайски онлайн магазини
“Когато потребителят реши да се възползва от правото да развали договора за покупка, търговецът трябва да му върне в 14-дневен срок заплатените от него суми, включително и тези за доставката на пратката. Той може да задържи част от куриерската такса само ако при поръчката клиентът изрично е пожелал доставянето да стане по различен от стандартния обявен от него начин, но тази част може да бъде в рамките на разликата между двете цени.”, казва още Руменова. Тя обръща внимание на това, че 14-дневният срок за отказ от онлайн покупката започва да тече от момента на получаването на пратката от потребителя, а не от поръчката или от потвърждаването на сделката.
Разходите по връщането на стоката може да са за сметка на клиента, но това трябва да е предварително обявено в общите условия на магазина. В случай че няма такава информация, търговецът ще бъде длъжен да ги поеме.
“Следва да се има предвид, че правото на отказ не важи за всички стоки, но търговецът е длъжен да посочи, когато то е неприложимо. Ако не го е направил, ще трябва да приеме желанието на потребителя да се откаже от договор дори за стоки, които законът изрично е изключил от това право.”, информира още Руменова.
Плашат със съд онлайн потребители заради неполучени пратки