Последната китайска блокада на Тайван: Това е само началото

07 април 2025, 14:17 часа • 660 | прочитания

На 1 и 2 април Народната освободителна армия на Китай (НОАК) проведе широкомащабни съвместни военни учения около Тайван. Те симулираха блокада около самоуправляващия се остров, като бяха съсредоточени върху атакуването на наземни и морски цели, осигуряването на логистични маршрути, прекъсването на пътищата за доставки и постигането на „всеобхватно превъзходство“ в различните области. Самолети, кораби, бойни стрелби в Източнокитайско море, но не и в Тайванския проток - такава беше картината. Администрацията за морска безопасност на Джъдзян обяви зона, забранена за плаване, където вероятно се е провела стрелбата.

Още: Китай изненада Тайван с "блокада" (ВИДЕО и СНИМКИ)

Трето обкръжение при новия президент на Тайван

Това е третото голямо учение за обкръжаване на демократичния остров, откакто президентът Лай Чинг-те встъпи в длъжност през май 2024 г. Претекстът на Пекин за започването на ученията Joint Sword 2024A и 2024B е реакция на заявените „провокации“ от страна на Лай съответно в речта му при встъпването в длъжност и в речта му по случай националния празник.

Миналия месец тайванският президент нарече Китай „външна враждебна сила“ и предложи мерки за борба с китайския шпионаж. Лай вече разгневи китайското правителство с думите си за суверенитета на Тайван - затова Пекин го нарича „сепаратист“. Китайската народна република смята, че островът е изконна част от континентален Китай, а президентът Си Дзинпин отдавна говори за "обединение" - дума, която плаши САЩ и другите съюзници на Тайпе.

Още: Тайван се спасява от митата на Тръмп със свой план

Снимка: Getty Images

Спорът между Китай и Тайван датира от 1949 г., когато националистическите сили на "Гоминдан" на Чан Кайшъ бягат в Тайван, след като губят гражданската война в Китай с комунистическите бойци на Мао Дзъдун. Комунистически Китай никога не е управлявал Тайван, където от хиляди години живеят местни племена. Островът е бил частично или изцяло управляван в различни периоди от нидерландци, испанци, китайската династия Цин и Япония.

По време на ученията Източното командване на китайската армия публикува множество пропагандни материали, включително очернящи изображения на Лай, представен като насекомо, и видеоклипове, които изобразяват как НОАК унищожава големи тайвански градове. В някои от материалите се използват традиционни китайски йероглифи, което предполага тайванска целева аудитория.

Още: Хванат в крачка? Тайван е задържал китайски кораб, обвинява го в саботаж (ВИДЕО)

На 1 април говорителят на китайската служба по въпросите на Тайван Джу Фенглиан заяви, че ученията са били наказание за подкрепата на Лай за тайванската независимост и предупреждение към сепаратистките сили. Джу обвини Лай Чинг-те в провокативна реторика и политика след речта му от 13 март, в която се очертават мерки за съпротива срещу зловредното влияние и принудата на Китай. Преди това Китайската народна република е оправдавала агресивното си военно поведение като отговор на сепаратизма.

Още: Анексия на Тайван? Китай се поучи от грешките на Путин

Дежавю

Ученията от тази седмица приличат на други неотдавнашни учения за блокада около Тайван.

Снимка: Getty Images

Пекин използва ново име сега - Trait Thunder 2025А. То идва вместо Joint Sword - серията от учения за блокада, които дебютираха през 2023 г. и включваха повторения през 2024 г. Управлявана от китайските власти медия междувременно съобщи, че новото име на учението означава, че НОАК овладява способността си да извършва блокада на Тайван, защото нормализира и систематизира военните учения около острова. Подобно на предишните учения Joint Sword, конструкцията „2025A“ предполага, че това е само първото издание на учението за годината.

Увеличаването на честотата на ученията за блокиране на запасите предполага, че всичко това са предварително програмирани планове, които Китай може да изпълни в избран момент в отговор на заявени провокации. Тоест има контраст с представянето на ученията от страна на Пекин като реакция на подстрекателствата от страна на администрацията на Лай.

Още: Китай с "твърд" подход за връщането на Тайван

Изводът е, че ученията по блокада са се превърнали в стандартизирана серия, която вече е част от инструментариума за принуда на Китай и която може да се използва по желание, анализира американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).

Пекин е провеждал различни учения в отговор на други политически събития в Тайван, включително мащабни въздушни и военноморски учения в Тайванския проток през декември в отговор на преминаването на Лай Чинг-те през Гуам и Хаваите.

Още: "Тренировъчни стрелби" край Тайван на фона на нова заплашителна реторика от Китай

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес