Иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей постави въоръжените сили на страната в състояние на повишена готовност. Причината е, че според него има заплахи за нападение от страна на САЩ. Новината съобщи Reuters, позовавайки се на неназован високопоставен ирански служител. Според него Техеран не е съгласен с исканията на Съединените американски щати за директни преговори по ядрената програма, но няма нищо против индиректните преговори чрез Оман, който отдавна е канал за обмен на съобщения между страните.
Още: Иран обяви, че изоставя хутите, но има няколко уловки
Ядрената програма е ябълката на раздора
Косвените преговори дават възможност да се оцени сериозността на Вашингтон по отношение на политическото решение на проблема с Иран, посочва източникът.
Друг източник казва пред агенцията, че Ислямската република се опитва да получи по-голяма подкрепа от Русия, но в същото време е „скептична“ относно ангажимента на Москва към Вашингтон. „Всичко ще зависи от динамиката на отношенията между Тръмп и руския президент Владимир Путин“, цитира Reuters неназован ирански служител.
В края на март Доналд Тръмп заяви, че Иран ще бъде изправен пред безпрецедентни бомбардировки, ако не постигне споразумение със Съединените щати относно ядрената програма. В отговор иранският президент Масуд Пезешкиан каза, че Техеран е отворен за диалог с Вашингтон, но чрез посредници: И Русия се намеси в ядрените "шамари" между САЩ и Иран.
Снимка: Getty Images
Ядрената сделка между Иран, Съединените щати, Русия, Китай, Великобритания и Франция беше сключена през 2015 г. Споразумението означаваше, че Техеран ще позволи на инспекторите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) безпрепятствен достъп до ядрените си съоръжения в замяна на постепенното вдигане на западните санкции и че по-голямата част от обогатения му уран ще бъде изнесена в чужбина. То също така изискваше ключов завод за обогатяване на уран да се превърне в изследователски център. По време на първия си мандат обаче Тръмп изтегли САЩ от ядреното споразумение с Иран, а оттогава насам иранците развиват ударно мощностите си в сектора, въпреки че публично отричат да вървят към разработване на ядрено оръжие: Нова оценка от САЩ: Иранците за дни могат да обогатят уран за ядрено оръжие.
Заплахите между Иран и САЩ
Миналата седмица неназован висш ирански военен служител заяви пред The Telegraph, че Иран ще атакува остров Диего Гарсия в Индийския океан (южно от Индия), ако Съединените щати нападнат Ислямската република. Островът е част от Британската територия в Индийския океан, която премиерът Киър Стармър иска да върне на Мавриций. Там е разположена британско-американска военна база: Ако САЩ нападнат Иран: Сценарият за новата война е начертан.
Според наличните в търговската мрежа сателитни снимки САЩ наскоро са увеличили военното си присъствие на остров Диего Гарсия - поне 6 самолета B-2 Spirit са пристигнали в стратегическия аванпост на САЩ и Великобритания миналата седмица. Наричани „небесните духове“, бомбардировачите B-2 са способни да се изплъзват от най-модерната противовъздушна отбрана: Напрежението се покачва: САЩ дислоцираха поне 6 ядрени бомбардировача в Индийския океан (СНИМКИ).
Иранските пропагандни медии дори публикуваха видео, показващо симулация на ядрен удар по базата на остров Диего Гарсия:
🤡 Iran fights the U.S. with cartoons
— NEXTA (@nexta_tv) April 7, 2025
Propaganda media of the ayatollah regime have released a video simulating a nuclear strike on the American base in Diego Garcia — a major U.S. military hub housing strategic bombers. pic.twitter.com/X9h0fFSmoG
Още: Франция: Военната конфронтация заради ядрената програма на Иран е почти неизбежна