Писателят Салман Рушди ще издаде мемоари, които документират как е оцелял при покушението срещу живота му миналата година, след което той ослепя с едното око.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Още: Авторските права върху романи на Хемингуей, Стайнбек и Фокнър отпадат
Мемоарите са описани като "мощен, дълбоко личен и в крайна сметка повдигащ духа размисъл върху живота, загубата, любовта, силата на изкуството, намирането на силата да продължиш – и да се изправиш отново".
Рушди, който претърпя тежки наранявания след инцидента, ще издаде книгата, озаглавена "Knife: Meditations After An Attempted Murder" ("Ножове: Медитации след опит за убийство"), на 16 април следващата година. Авторът, носител на наградата "Букър", каза, че за него е било необходимо да напише тази книга като начин да поеме отговорност за случилото се и да отговори на насилието с изкуство.
Answering violence with art, @SalmanRushdie confronts the traumatic events of August 12, 2022. Knife is a gripping, intimate, and ultimately life-affirming meditation on life, loss, love, art - and finding the strength to stand up again. Preorder: https://t.co/pJ1s4Snk5n pic.twitter.com/Bd4PbiOVzx
Още: "Парфюмеристката" разкрива тайните на създаването на парфюми
Още: Изкуството на подаряването в новата книга "Подаръците" на Габриела де Лука
— Waterstones (@Waterstones) October 11, 2023
Още: Салман Рушди още преживява инцидента в Ню Йорк
Още: Георги Господинов е тазгодишният носител на литературната награда „Хеликон“
Още: "Доброто сърце" - любим български писател поднася коледен подарък
Нападението над Салман Рушди
76-годишният британски автор, който е роден в Индия, беше намушкан многократно, докато беше на сцената на литературен фестивал в щата Ню Йорк през август 2022 г. В резултат на нападението Рушди беше сериозно наранен по шията, лицето, ръката и корема, като ослепя с едното око, а ръката му беше парализирана по това време. В първото си интервю след нападението през февруари той разказа, че не е в толкова лошо състояние, като се има предвид сериозността на инцидента.
Още: "Смъртохоличка" изследва най-тъмните ни инстинкти
Още: Откъс от "Нацизмът – история, генезис, идеи и влияние" от Карл Мюлер Фрьолан
Салман Рушди през 2002 г., снимка: Getty Images
Животът на Рушди е бил заплашван и преди този инцидент – през 1989 г. бившият ръководител на Иран аятолах Хомейни издаде фетва, призоваваща за смъртта на писателя след публикуването на романа му "Сатанински строфи", който някои мюсюлмани смятат за богохулство. След издаването на фетвата Рушди се укрива дълги години в Лондон по програма за защита на британското правителство.
Рушди започва писателската си кариера в началото на 70-те години на миналия век с две неуспешни книги, преди да издаде романа "Среднощни деца", който печели наградата "Букър" през 1981 г. Последната му книга, озаглавена "Градът на победата", беше публикувана по-рано тази година, но е била написана преди нападението, припомня БТА.
Още: Творци от цял свят се застъпват за политическите затворници в Беларус