Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наградена японска писателка призна, че е написала романа си с изкуствен интелект

18 януари 2024, 12:22 часа • 3038 прочитания

Носителката на най-престижната японска литературна награда призна, че около 5% от нейния футуристичен роман са написани с помощта на ChatGPT, като заяви, че генеративният изкуствен интелект е помогнал за разгръщането на потенциала ѝ.

Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)

Още: Авторските права върху романи на Хемингуей, Стайнбек и Фокнър отпадат

Похвален от съдията за това, че е "почти безупречен" и "универсално приятен", последният роман на Рие Кудан, "Tokyo-to Dojo-to" ("Sympathy Tower Tokyo"), получи наградата "Акутагава".

Действието се развива във футуристичен Токио и се върти около високата затворническа кула и нетърпимостта на нейния архитект към престъпниците, като темата за изкуствения интелект се повтаря. 33-годишната авторка открито призна, че ИИ е оказал силно влияние и върху процеса на писане. "При написването на тази книга активно използвах генеративен ИИ като ChatGPT", каза тя на церемонията след обявяването на победителя. "Бих казала, че в около пет процента от книгата са цитирани дословно изречения, генерирани от ИИ."

Още: След 5 години: Бил Гейтс разкри как точно изкуственият интелект ще промени живота ни (ВИДЕО)

Още: "Парфюмеристката" разкрива тайните на създаването на парфюми

Още: Изкуството на подаряването в новата книга "Подаръците" на Габриела де Лука

Извън творческата си дейност Кудан каза, че често си играе с ИИ, доверявайки му най-съкровените си мисли, за които "никога не мога да говоря с никого другиго". Отговорите на ChatGPT понякога вдъхновяват диалога в романа, допълни тя.

Занапред тя заяви, че иска да поддържа "добри отношения" с ИИ и да "разгърне творчеството си" в съвместното си съществуване с него, пише БГНЕС.

Още: Георги Господинов е тазгодишният носител на литературната награда „Хеликон“

Още: "Доброто сърце" - любим български писател поднася коледен подарък

Снимка: iStock

Още: "Смъртохоличка" изследва най-тъмните ни инстинкти

Още: Откъс от "Нацизмът – история, генезис, идеи и влияние" от Карл Мюлер Фрьолан

Още: Как би изглеждал филм на Disney, ако героите в него бяха българи (СНИМКИ)

След пускането през 2022 г. на ChatGPT - лесен за използване чатбот с изкуствен интелект, който може да предостави есе по заявка в рамките на секунди, нараснаха опасенията за въздействието му върху редица сектори - включително книгите.

Реакциите след признанието на писателката

В социалните медии мненията се разделиха относно нестандартния подход на Кудан към писането, като скептиците го нарекоха морално съмнителен и потенциално незаслужаващ наградата.

"И така, тя написа книгата, като умело използва изкуствен интелект... Това талантливо ли е или не? Не знам", пише един от тях в X. Други обаче отбелязаха нейната находчивост и усилията, които е положила, за да експериментира. "Ето как лауреатът от Акутагава използва ChatGPT - не за да се отпуска, а за да "отприщи креативността си", написа друг потребител на социалната мрежа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес