Диагноза: Българин в чужбина

11 април 2014, 09:38 часа • 47492 | прочитания

Димо Райков пристига в България, за да представи новата си книга „Диагноза: Българин в чужбина“, която излиза на 11 април!

Още: Творчеството на Анна Хyанг

Още: Крие ли се сродната ни душа в "Неидеалните половинки"?

Авторът, който от няколко години живее постоянно в Париж, идва в страната ни за премиерата на новата си книга – „Диагноза: Българин в чужбина“!
Писателят ще зарадва почитателите си със специални представяния в Пловдив и София.

Димо Райков е един от най-харесваните и четени български автори. Освен в България, той стана много популярен и във френската столица, където живее заедно със семейството си. Там г-н Райков поддържа контакт не само с живеещите в Париж българи, но и със световноизвестни писатели като Марк Леви, Фредерик Бегбеде, Бернар Вербер, Стефан Хесел и др., които силно се надяват някой ден да прочетат книгите му на френски език.

С Марк Леви, най-четеният автор във Франция, Димо Райков е добър приятел от няколко години.

Димо Райков е роден на 31 юли 1954 г. в най-строго охраняваното в страните от някогашния Варшавски договор градче Малко Търново, намиращо се в Странджа планина, на няколко километра от българо-турската граница.

Димо Райков завършва минно училище в Бургас и българска филология във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Дълги години работи като редактор в редица литературни издания и национални медии. Сред длъжностите, които заема, са съветник на Комисията по медии и култура в 38-то Народно събрание на Република България, както и шеф на „Връзки с обществеността“ в Министерството на труда и социалната политика.

Още: Алекс Крос ни учи: "Не се страхувай от злото"

Още: Почина носителят на Нобелова награда за литература Марио Варгас Льоса

Творческата му кариера започва през 1983 г. със сборника разкази „Стълба от камък“, последван от повестта „Жребият“ (1987 г.), сборника разкази „Мигът на невестулката“ (1989 г.). Издава и романите „Писма до мъртвия брат“ (1993 г.) и „Пансионът“ (1995 г.). През 2008 г. те са преиздадени в едно томче.

Преди установяването си в Париж, Димо Райков поделя времето си между София и столицата на Франция, творчески плод на което е един уникален и любопитен триптих за Града на светлината. Той обхваща популярните му и радващи се на огромен интерес книги: „Париж, моят Париж…“ (2006 г.), претърпяла три издания и класирана в Топ 20 на най-продаваните книги на „Хермес“, „BG емигрант в Париж“ (2008 г.) и „55 тайни на Париж“ (2009 г.). Вече живеещ в Париж, писателят издаде и сборника с разкази „Кестени от Париж“. Романът му „Реката на смъртта” провокира усещането ни за памет – нещо, което толкова ни е нужно днес. „Диагноза: Българин в чужбина“ е най-новата му книга.

Авторът е член на Сдружението на българските писатели и е носител на редица от най-големите национални награди за белетристика и публицистика. Превеждан е и в чужбина.

По време на престоя си в България Димо Райков ще се срещне с многобройните си почитатели в градовете София и Пловдив.

Ето и част от програмата му:

На 23 април - Международния ден на книгата и авторското право, ще се състои премиерата на книгата „Диагноза: Българин в чужбина“ в книжарница „Хермес - Централ“ в град Пловдив.

Още: Ивинела Самуилова разгадава гатанки от небето в 21 истории за вярата

Още: "Последната домакиня" - впечатляващ трилър за мястото на жените в жестокия свят на мъжете

На 29 април Димо Райков ще представи книгата си в книжарница „Хеликон – България” в град София.
   
Димо Райков е имал смелостта да напусне България, да погледне отстрани и да изрече тежката присъда за родната ни действителност. Самият той неведнъж споменава, че е трудно да оцелееш в Париж, особено когато си сред българи. Задава тежки и болезнени въпроси, опитва се да вникне в психологията на две коренно различни нации и да открие причината за тези огромни различия.

Говори за така наречения бг-характер, проявяващ се при българите, решили да емигрират от страната си. Описва и тези, преценили да останат, да не се докоснат до нищо, извън познатото, но заклеймили го като погрешно, порочно и зло.

В Париж Димо Райков открива своето спасение, своя лъч надежда. Неслучайно в книгата си го нарича „град с душа“. Опознал двете различни култури, манталитет и светоусещане, писателят се връща обогатен. Воден от желанието си да помогне на българите да преодолеят предразсъдъците си и да станат по-добри хора, авторът пише своята книга-обръщение към тях „Диагноза: Българин в чужбина“.

 

 

 

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес