С добра новина осъмна Югозападна България в почивните дни, след като стана ясно, че бизнесмени от Шанхай са посетили Гоце Делчев с целта да отварят на нов завод. Идеята била да се изгради производствено предприятие, което да прави пластмасови гранули от преработена твърда и мека отпадъчна пластмаса, която се генерира от разделното събиране на отпадъци.
Още: Трима души загинаха при жестока катастрофа в Благоевградско
Още: Община Благоевград ще отбележи 152 г. от обесването на Левски
Бизнесмените се срещнаха с кмета на града Владимир Москов и след това посетиха фирмата "Пиринпласт", където преговаряли за евентуално партньорство.
Заводът щял да работи с най-нови технологии, които щяло да доведе до назначаването на 150 души на работа, което е истински плюс за Югозапада. Готовата продукция ще бъде предназначена както за България, така и за износ в Западна Европа и Китай.
Още: Жена от Благоевград твърди, че е получила изгаряне след козметична процедура
Още: Въоръжен мъж се барикадира в дома си в Благоевград
Добрата новина обаче трудно ще успокои хората в района, които от доста време са притеснени от липсата на работа и постоянните съкращения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Благоевград посрещна Новата 2025 г. под открито небе
Още: Ето кога стартира първият етап за записване в детски ясли в Благоевград
През месец август тази година, смятаният доскоро за лидер в бизнеса на Благоевград "Благоевград БТ", или т.нар. "цигарена фабрика", освободи 100 души. В края на миналата година пък, точно преди Коледа, почти 200 човека са приели да напуснат срещу обезщетение от 4 брутни работни.
В момента в предприятието работят около 140 души.
Отново миналата година, Юли Манойлов, председател на тютюневата секция към КТ "Подкрепа", припомни, че според договора "Булгартабак" не може да закрие предприятие до 2021 г., само може да затвори за ремонт или реконтрукция за 12 месеца. В противен случай може да дължи неустойка.
Още: Ето кой взе призата "Спортист на годината" в Благоевград
Още: Община Благоевград подменя над 2800 улични лампи с нови LED тела
Кметът на Благоевград д-р Атанас Камбитов пък беше обвиняван от опозиционери в общинския съвет, че не е изпълнил предизборните си обещания, а именно отварянето на 1500 нови работни места. Камбитов обаче заяви, че в Благоевград няма стратегически инвеститор. Той бил провел много разговори с бъдещи такива, но всички твърдели, че в града няма работна ръка. Все пак, градоначалникът се похвали, че е осигурил терен на кол център, който наел на работа повече от 200 души.
В Благоевград, също като в Гоце Делчев, близостта до София и масовата емиграция почти са обезлюдили града. Работа трудно се намира, а заплатата, според данни на НСИ, е най-ниска в цялата страна. Градът беше задминат дори от Видин, считан години наред за най-бедната точка в България.