Концентрацията на генома на вируса SARS-CoV-2 в отпадните води в Солун е на същото ниво като в края на април тази година, когато Гърция все още беше под строги ограничителни мерки, т.е. под пълна карантина. Това сочи проучване на научен екип от Солунския университет „Аристотел" в сътрудничество с компанията за водоснабдяване и канализация в Солун, предаде БГНЕС.
„Времевият период на присъствието на вируса в отпадните води в Солун, както показват измерванията, не е в съответствие със спокойната клинична картина в болниците в града, така че учените преценяват, че броят на асимптоматичните или умерено симптоматични случаи, които не се нуждаят болничните грижи са се увеличили значително“, уточнява агенция АНА-МПА.
Концентрацията на генома на коронавирус в солунските отпадни води е регистрирана в края на април и отсъства за около три седмици през май, когато се появява отново в началото на юни.
Според АНА-МПА поради сериозността на резултатите, научният екип повторил анализа и резултатът бил същият.
„ Университетът „Аристотел“ в Солун, заедно с Солунската ВиК компания, ще продължи систематично да следи наличието на вирусен геном в отпадните води като индикатор за нивото на разпространение на вируса сред населението, за да е налице непрекъснато, по 24 часа, научна информация и подкрепа за държавата при вземането на критични решения за справяне с пандемията“, каза ректорът Никос Папайоану.
Научният екип наблюдава концентрацията на генома на коронавируса в отпадните води на входа на пречиствателната станция в Солун три пъти седмично.