Представителят на неправителствената организация „Репортери без граници“ за Турция Ерол Ондероглу, както и двама други активисти, бяха изправени пред съда днес по обвинения в помощ на смятаната за терористична организация Кюрдска работническа партия (ПКК).
Делото предизвика международна вълна от протести в защита на обвиняемите, според които медийната среда в Турция се е влошила значително след идването на президента Реджеп Ердоган на власт.
Ондероглу, активистката Шебнем Корур Финджанджъ и журналистът Ахмет Несин са обвинени в „терористична пропаганда“ от името на ПКК, след като бяха гост-редактори на прокюрдския в. „Озгур Гундем“.
По думите на Ондероглу пред сградата на съда и тримата са застрашени от 14 години и шест месеца затвор, ако бъдат признати за виновни.
„Плурализмът е почти напълно мъртъв в тази държава, няма независима телевизия, има само два или три вестника, които се опитват да устоят както могат“, каза пред съда генералният секретар на „Репортери без граници“ Кристоф Делори.
В последния си доклад за състоянието на медиите в света организацията нареди Турция на 151-о място от 180 държави.
Тримата подсъдими бяха арестувани през юни, но по-късно бяха освободени в очакване на делото си.
Паралелно с процеса срещу активистите в съда днес се състоя и ново изслушване по делото срещу бившия главен редактор на опозиционния в. „Джумхюриет“ Джан Дюндар и ръководителят на неговото бюро за Анкара Ердем Гюл. Двамата са обвинени в разкриване на държавна тайна и връзки със сочения за организатор на преврата от юли 2016 г. Фетхулах Гюл.