Държавният глава на Турция Реджеп Тайип Ердоган се срещна с гръцкия премиер Алексис Ципрас, който е на двудневно посещение в страната.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Важен аспект бяха преговорите за икономическо сътрудничество между двете страни.
"Ние вече си сътрудничим в толкова важни енергийни проекти като Трансадриатическия газопровод, но бихме искали да имаме по-широко сътрудничество за "Турски поток", заяви гръцкият премиер, който за пореден път обявява желанието на Атина да се включи в газопровода, за който се говори усилено, че ще мине от турска територия към България и после през сръбска територия.
"Ние говорихме и за това, че енергетиката трябва да се превърне в мост на сътрудничество, а не препятствие, не повод за стълкновения в региона“, каза още Ципрас, цитиран от руската агенция ТАСС.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Проектът "Tурски поток" има годишен капацитет за доставка на газ от 31,5 милиарда кубически метра (bcm), всяка линия с капацитет от 15,75 милиарда кубически метра. Докато първата линия ще осигурява природен газ за турския пазар, втората линия ще доставя газ на европейските страни по маршрут през балканските държави.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
С цел да диверсифицира енергийните си ресурси, Турция ускори усилията си за гарантиране на сигурността на снабдяването с природен газ чрез двустранни споразумения и големи инфраструктурни проекти и постигане на целта страната да стане център за търговия с газ. В момента страната участва в два важни многонационални проекта за газопроводи за природен газ, а именно Транс-Анадолския газопровод за природен газ (TANAP) и "Tурски поток".
Ципрас и Ердоган обсъдиха Кипърския въпрос като отбелязаха напредък в преговорите. Ципрас каза, че е била дискутирана необходимостта за намиране на справедливо решение в рамките на резолюциите на ООН, което да бъде "в полза на целия кипърски народ, на кипърските гърци и турци".
Основен фокус на разговорите беше и темата за осемте турски офицери, избягали на гръцка територия след проваления преврат през 2016 година. По време на съвместната пресконференция след двучасовите преговори на четири очи, Ердоган призова Гърция да не приема бегълци на своя територия Ципрас от своя страна отговори, че Атина се съобразява със съдебните решения в Гърция, но това не означава, че приема терористи. Каква точно ще бъде съдбата на осмината военнослужещи не стана ясно.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Ердоган прояви силен интерес по отношение на мюсюлманите в Западна Тракия. Той настоя за преки избори на мюфтии.
Друга дискутирана тема беше тази за миграцията. Ердоган критикува ЕС като заяви, че до момента Турция е спазила всички условия по договора с Брюксел за мигрантите, подписан през 2016 г., но общността – не е. Ципрас изрази увереност, че диалогът между Атина и Анкара през последните години е станал откровен и е важен не само за двете държави, но за целия регион.
По отношение на Егейския въпрос, гръцкият премиер е изразил също и силна тревога за опасната военна ситуация. Двете страни планират да предприемат мерки за изграждане на доверие и да се върнат към модела на предварителните разговори по отношение на демилитацията на Егейския континентален шелф. Анкара твърди, че де факто има достъп до по-малко от 10% от ресурсите на шелфа.