Ние се ангажираме да започнем процеса на присъединяване и ще бъдем упорити в търсенето на достойно европейско решение на предизвикателството, пред което сме изправени. Политическата воля е от решаващо значение и мисля, че трябва да се опитаме като общество, като нация - не само държавата, а преди всичко правителството, медиите и гражданското общество, да постигнем напредък в европеизацията, независимо от факта, че в момента не сме в процес на присъединяване.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Това заяви вицепремиерът по европейските въпроси на Северна Македония Никола Димитров по време на конференция, посветена на роляга на медиите и неправителствените организации в процеса на интеграция.
Той подчерта, че е изключително важно преговорната рамка да се фокусира върху напредъка в реформите, а не историята да заема централно място в нея.
„Преговорната рамка е въпрос, по който заради съседна България няма консенсус между страните-членки. Ако историята заеме централно място в нея, тогава се поставя въпросът дали и в каква степен такъв процес ще се европеизира или балканизира”, каза вицепремиерът.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Много е важно дали „нашите приятели в Брюксел и в държавите-членки ще помогнат процесът на присъединяване да се основана наистина на заслугите и да означава действително приемането на европейските принципи и стандарти в Северна Македония.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
„Напредъкът в бъдещата преговорна рамка трябва да зависи от това, колко успешно прилагаме и имплементираме европейските директиви, колко успешно се борим с корупцията, доколко са свободни медиите, а не от това, колко и какво казва комисията по исторически и образователни въпроси с България”, каза Димитров.
Той подчерта, че самият процес, т.е. осъществяването на реформите, е по-важен от крайната цел.
„Ние не се борим само за македонска идентичност, а едновременно и за идентичност на ЕС като общност от ценности, културно и езиково многообразие на европейския континент”, заяви Никола Димитров.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса