Съветът за сигурност на ООН нито ще решава, нито ще обсъжда Договора от Преспа, а само ще бъде информиран. Това се казва в позиция на Македонското външно министерство, предаде БГНЕС.
Actualno.com припомня, че по-рано Руското външно министерство излезе с позиция, че Договорът от Преспа, който слага край на продължилия 27 години спор за името между Атина и Скопие и отваря пътя за членство в НАТО и ЕС под името Република Северна Македония, трябва да бъде обсъден в Съвета за сигурност на ООН.
"В Договора, подписан на 17 юни от премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, е предвидена следната процедура в Организацията на обединените нации, която трябва да премине през съответните стъпки:
Първо, след извършването на конституционните промени в Република Македония и ратификацията на договора в гръцкия парламент, генералният секретар на ООН ще изпрати информация до Съвета за сигурност на ООН, че въпросът е приключен по взаимно съгласие на двете страни. Второ, Съветът за сигурност на ООН няма нито да обсъжда, нито да решава по този въпрос", казват още от Македонското дипломатическо ведомство.
Знаете, в неделя (30 септември) в Македония се състоя референдум, на който над 90% от гласувалите или приблизително над 600 000 избиратели подкрепиха Договора от Преспа. По думите на македонския премиер Зоран Заев такъв положителен резултат не е постиган никога в съвременната история на страната от обявяването на нейната независимост през 1991 г.