Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Скопие: Конституционните промени може и да не бъдат приети до август

27 юни 2023, 12:24 часа • 2169 прочитания

Все по-малка е вероятността в парламента на РС Македония през месец юли да започне процедурата за приемане на промени в конституцията, съобщи БГНЕС.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Предложението за конституционните промени все още не е внесено в парламента, тъй като е в процес изработване в правителството. Опасенията са, че дори предложението да бъде внесено в следващите дни, законодателите няма как да започнат веднага процедура по обсъждане и гласуване на текстовете.

ОЩЕ: Северна Македония решава дали да впише българите в конституцията си

Председателят на парламента Талат Джафери заяви на брифинг пред журналисти, че е възможно депутатите да не излязат в отпуск през август, ако стартира процедурата по промяната на върховния закон на РС Македония.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

„Дори в следващите дни инициативата да бъде изпратена в парламента, съгласно процедурите за промяна на Конституцията, от деня на внасянето до началото на процедурата трябва да минат 30 дни. Това означава, че е възможно да работим през август, въпреки че този месец е предвиден за почивка на депутатите“, каза Джафери.

БГНЕС припомня, че само преди седмица македонският премиер Димитър Ковачевски заяви, че на насроченото за 20 юни правителствено заседание няма да бъдат обсъждани предложенията за конституционни промени.

"Когато службите са готови и когато това бъде част от дневния ред ще бъдете информирани", каза още той и твърдението, че има "натиск върху депутатите за приемане на конституционните промени".

В началото на юни Министерството на правосъдието започна работа по изчистване на подробностите в предложението, което беше преведено и на албански език. На проведено по-рано заседание работната група прие предложението за необходимостта от изменение на конституцията с насоки за изменения и допълнения.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Промените са в преамбюла и в раздела за диаспората, където след „... босненския народ“ се добавят „български народ, хърватски народ, черногорски народ, словенски народ, еврейски народ, египетски народ“, каза председателят на работната група Маргарита Цаца Николовска.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес