Сърбите в Косовска Митровица отново гласуваха в неделя под засилена полицейска охрана. Така завършиха първите избори, организирани от властите в обявилата едностранно независимост някогашна сръбска провинция, предаде БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Повторните избори в три секции в град Косовска Митровица бяха признати за състояли се, съобщи местната ЦИК. Според данните в изборите са участвали 22,4 процента или 5,2 хил. души.
Последните данни бяха за ръчна обработка на бюлетините под надзора на местни и чужди наблюдатели поради внезапно спиране на електрозахранването.
Извънредните мерки за сигурност бяха планирани за изборите – имаше впечатляващо полицейско присъствие от войници от мироопазващият контингент Кейфор и полицията на мисията на ЕС Eулекс. Те бяха разположени пред и около три избирателни секции в северната част на Митровица, където се гласува за втори път.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Изборите са разглеждани като тест за нормализиране на отношенията между Прищина и Белград. Гласуването приключи в 20 часа, бълг. време, а резултати се очакват по-късно вечерта.
Четири часа преди приключването на изборния ден в секцията избирателната активност бе 16,39% , според избирателната комисия.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
Полицейски постове, въоръжени с автоматични пушки и бронирани превозни средства, бяха разположени на възлови кръстовища в Митровица.
Част на Кейфор - четири бронирани коли, оборудвани с малки оръдия, пет камиона и няколко високопроходими военни превозни средства бяха разположени на северния вход на Косовска Митровица.
"Гласувах за по-добро бъдеще. Гласувах за това, което правителството (има предвид сръбското в Белград ) ни насърчава да направим", каза 69-годишната Перса Янкович.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Трийсет и четири годишният Драган Ракич казва, че е бил подложен на натиск от работодателя си, за да упражни избирателното си право.
"Това ми казаха да направя. Може би е по-добре по този начин. Ако гласуваме, от Белград няма да ни забравят", казва той.
Враждебно настроените към сръбското участие в изборите сръбски националисти, вездесъщи край урните на 3 ноември, не се виждаха тази неделя. Преди две седмици маскирани сръбски екстремисти пробиха в три избирателни секции около час, преди да затворят. Те унищожиха бюлетини и урни, което доведе до отмяна на изборите в тези секции.
В останалите три общини в Северно Косово – регион със сръбско мнозинство в който Прищина практически няма контрол - гласуването не бе отменено.
Белград, който се надява скоро да започне преговори за присъединяване към ЕС, насърчи косовските сърби да участват в общинските избори на Косово, които трябва да доведат в Северно Косово до евентуално създаването на "Асоциация на сръбски общини", срещу което пък се обявяват албанските националисти.
Тази асоциация олицетворява известна степен на автономия за сърбите, предвидена от априлското споразумение в Брюксел между Белград и Прищина под егидата на ЕС.
Тя ще замени институциите на сръбската държава в северната част на Косово, чието присъствие се счита за незаконно от албанските власти и западните им съюзници.
Не се потвърдиха опасенията за съвсем ниска избирателна активност, което при неучастие на сърбите, можеше да означава поява на албанци в местното управление на иначе населените със сърби райони. Окончателните резултати в трите секции все още се очакват.