Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Македония влиза в НАТО с македонски език и македонска идентичност

14 юли 2018, 13:55 часа • 4813 прочитания

Управляващата партия в Македония Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) заяви, че с постигнатото окончателно споразумение за дългогодишния спор с Гърция, македонският език и македонската идентичност са осигурени веднъж завинаги.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Партията смята, че македонският език става един от езиците на НАТО и след присъединяването на Македония към ЕС тя ще бъде част от езиците на Европейския съюз, предаде скопският телевизионен канал A1ON, цитиран от агенция "Фокус".

„Влизаме в НАТО с македонски език и македонска идентичност. Това потвърждава, че Договорът за името е патриотичен акт, който укрепва и гарантира македонската идентичност и осигурява македонското бъдеще. След години на изолация и несигурност Македония най-накрая се движи напред, ще стане член на НАТО и започва преговори за членство в ЕС през юни 2019 г. Македония става част от евроатлантическото семейство“, пише в официално заявление на СДСМ.

Actualno.com припомня, че по време на срещата на върха на НАТО, генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг потвърди решението за Македония.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

На практика страната получи на 11 юли покана за започване на преговори за членство в Пакта, а присъединяването ще бъде след като приключат всички вътрешни процедури по уреждане на името.

В проекта на заключителния документ от срещата на върха е записано: "През 2008 г. решихме, че НАТО ще даде на Бивша югославска република Македония (БЮРМ) покана за присъединяване към Алианса, след като се намери взаимно приемливо споразумение за името в рамките на ООН. Приветстваме историческото споразумение между Атина и Скопие за решение на спора за името. В съответствие с нашата политика решихме да поканим правителството в Скопие да започне преговори с Алианса. Пълното прилагане на всички предвидени вътрешни процедури по отношение на споразумението за уреждане на името е условие за успешното завършване на процеса на присъединяване".

В официалния документ има и други два акцента: не са пропуснати усилията на македонското правителството да реформира страната и да заздрави връзките си с България.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес