Хърватия е изпратила писмо за намерение към Брюксел, в което изразява готовността си да се присъедини към еврозоната.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Писмото, което ще изпратим в Брюксел, е първата стъпка да станем част от така наречения Европейски валутен механизъм ERM II (т.нар. чакалня на еврозоната)," заяви премиерът Андрей Пленкович.
"Мисля, че нашите аргументи и ключови области, в които ще предприемем мерки за изпълнение на нашата стратегия за въвеждане на еврото, бяха добре приети", каза Пленкович. По думите му страната очаква най-рано да се присъедини към еврозоната през 2023 г.
Хърватският премиер е информирал президента на Европейската централна банка Марио Драги, председателя на Еврогрупата Марио Сентено и председателя на работната група Еврогрупата Ханс Вийбри за следващите стъпки на Хърватия, а именно писмо за намерение за влизане в Европейския механизъм за обменни курсове ERM II, заедно със съответния план за действие.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
"Важно е да извършим реформи в области, които сме идентифицирали. Това са банковият надзор и въпроси, свързани с държавната администрация и статистиката. Всички тези мерки бяха добре приети и очаквам, че ще срещнем положителна реакция от нашите партньори", обясни Пленкович.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Според него макроикономическите тенденции са добри, а Хърватия харчи пари, които е спечелила. Премиерът обяви и възможност за ново данъчно облекчение за гражданите и икономиката.
ERM II е създаден през 1999 г., за да гарантира, че колебанията на обменните курсове между еврото и другите валути на Европейския съюз не нарушават икономическата стабилност в рамките на единния пазар, и да помогнат на страните извън еврозоната да се подготвят за участие във валутния съюз.