Турция няма да толерира незаконни действия в Беломорието и Средиземноморието, заяви президентът Реджеп Тайип Ердоган, съобщи в. „Sabah“.
Ердоган каза, че Турция няма да позволи „пиратство или бандитизъм“ в Средиземно и Егейско море, имайки предвид последните ходове на Гърция, които допълнително ескалираха напрежението между двете страни по отношение на морските граници .
„Никой не може да ограничи Турция, която има най-дългата брегова линия в Средиземно море, до бреговете на Анталия. Ние сме решени да защитим морските права на нашите граждани и народа на Турската република Северен Кипър (TRNC) “, каза Ердоган.
Последната закана на Ердоган към Гърция се случи ден след като се съобщи, че Атина изпраща военен персонал и доставки на остров Кастелоризо, който е демилитаризиран остров, намиращ се на 2 километра от турския бряг.
Този ход предизвика гняв от турски политици, които го критикуваха като провокативно и незаконно действие. Говорителят на външното министерство Хами Аксьой заяви в неделя, че този ход е последният показател за беззаконието на Гърция и истинските й намерения в Източното Средиземноморие.
Правейки подобни на тези на Ердоган изявления, говорителят на управляващата Партия за справедливост и развитие (ПСР) Йомер Челик в понеделник също нарече последните действия на Атина пиратство.
"Опитът на Гърция да въоръжи остров Кастелоризо е нов пример за пиратство. Глупаво е Гърция да насочва оръжия към бреговете на Турция и Гърция стана представител на пиратската политика в Егейско и Средиземно море", каза Челик.
След откриването на значителни запаси от газ в региона преди десетилетие, страните са въвлечени в подновени спорове за морските граници, докато международното право предлага малко средства за защита. Задълбочаващият се разрив между Атина и Анкара се разшири с решението на Турция да засили дейностите по проучване на енергията в Източното Средиземноморие.
Турското правителство оспорва претенцията на Гърция за изключителни права с аргумента, че островите не трябва да се включват в изчисляването на морските граници между държавите.
Анкара критикува Гърция за нейната „максималистична“ позиция, тъй като твърди, че малкият остров Кастелоризо, който е на около 580 километра от гръцката континентална територия, трябва да има континентален шелф с площ от 40 000 квадратни километра, което е почти половината от турския залив Анталия.