Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК не видя нито една изпълнена препоръка за върховенството на закона и от Румъния

15 ноември 2017, 13:15 часа • 1242 прочитания

Доста суров тон е използвала Европейската комисия в междинния си мониторингов доклад за Румъния – по Механизма за сътрудничество и проверка. Докладът беше оповестен заедно с този за България.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Според ЕК, в Румъния се забелязва "застой" по отношение на изпълнението на 12-те препоръки, които Брюксел даде на страната по отношение на налагането на върховенството на закона, борбата с корупцията и съдебната реформа в страната. Освен това има риск някои от проблемите, които през януари тази година бяха посочени от Брюксел за решени, да станат отново актуални. Конкретно е посочено, че "предизвикателствата пред съдебната система" в Румъния са много сериозни.

Все пак докладът не е изцяло черен, като има прогрес в някои области, но трябва да се работи още. За пример е посочена съдебната система, където институциите показват професионализъм.

Изрично е посочено, че ЕК "не може да заключи, че е изпълнена изцяло която и да е от препоръките, макар че някои от тях са съвсем близо до окончателно изпълнение". Брюксел казва, че политическата нестабилност допринася за липсата на по-голям напредък. Посочено е и, че опитът на първото правителство на социалдемократите на разследвания за корупция Ливиу Драгня (той е само лидер на партията, не и премиер – такъв беше Сорин Гриндяну) да декриминализира определени престъпления – например да влизаш в затвора само за злоупотреба на стойност над 44 000 евро. Стигна се дотам, че ЕК официално предупреди Букурещ, че може да спре евросредства за Румъния.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Друг проблемен законопроект, според ЕК, е този, според който правосъдното министерство директно ще назначава ръководителите на ключови за съдебната система институции, като Специализираната антикорупционна прокуратура (DNA).

"С политическа воля и със сътрудничество между държавните институции и на база постижения от предходните години, Румъния ще може да изпълни всички препоръки", гласи становището на ЕК.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес