„Ние сме като афганистанците, но афганистанците на Европа“. Това заяви премиерът на Албания Еди Рама в интервю за "Шпигел", цитиран от БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Правителственият глава говори за убежищата за афганистанците, разочарованието от Европейския съюз, както и за отстраняването на канцлера Ангела Меркел от поста, като подчерта, че нейното отсъствие ще се почувства силно. По отношение на отношенията със САЩ, Рама каза, че албанците днес са по-проамерикански настроени.
Попитан за факта, че все още няма дата за междуправителствената конференция за интеграция в ЕС, Рама каза: "Не сме разочаровани, просто сме станали по-големи реалисти. Днес знаем по-добре как работи ЕС. Учим се от Европа как да изградим прозрачна и демократична държава".
В момента в страната има около 1000 афганистанци, каза премиерът. Тя може да приеме до 4000. Те ще останат, докато не получат визи за САЩ. Процедурите ще отнемат много време.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
"Изпълняваме това, което беше поискано от нас от правителството на САЩ. Те бяха подложени на натиск, защото имаше само няколко държави, които искаха да приемат бежанци", каза Рама. "Не можехме да откажем! Кодексът на честта на албанците идва от Средновековието. Гостоприемството играе централна роля и това важи дори и днес. „Вашият дом принадлежи на Бог и приятелите“, се казва в този кодекс на честта. Традиционно за нас е невъзможно да отхвърлим никого. Това е и причината Албания да е единствената държава след Втората световна война, в която има повече евреи, отколкото преди нейното начало".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
"По време на войната в Косово имахме регистрирани половин милион бежанци. През последните години при нас дойдоха повече от 3000 иранци, членове на опозицията, които бяха жестоко преследвани. Ние сме като афганистанците, но афганистанците на Европа", продължи Рама. "Страната ни беше напълно изолирана при режима на Енвер Ходжа, дори не беше част от Варшавския договор. В преломния момент всички институции се сринаха и страната беше като в гражданска война. По това време много кораби бяха пълни с хора и отплаваха за Италия. Ние бяхме бежанци".
За албанският премиер е шокиращо, че крайно десните диктуват днес дебата за имигрантите в много страни, особено богатите. Това, че Албания не се е съгласила да изгради центрове за приемане на бежанци при неговото управление до 2018 г., Рама коментира с думите: "Не искахме да станем място за нежелани бежанци от ЕС. В противен случай трябваше да се поставим в услуга на антиимиграционната политика на наистина богатите страни. Ние не искахме това".
Липсата на разочарование от забавянето на присъединяването към ЕС, Рама обясни с реалистичната политика на страната и безпрекословната вяра в ЕС. "Идеализирахме ЕС, продължаваме да бъдем една от най-проевропейските държави на континента. Но днес знаем по-добре как работи ЕС. Учим се от Европа как да изградим прозрачна и демократична държава. Европа притежава знания и ни ги предоставя. Това също е ценност сама по себе си. Членството ще се случи, когато се случи. За мен е съвсем ясно: ние последни се отказахме от идеята за комунизъм и ще бъдем последните, отказали се от европейската идея. Човек може да постави под въпрос Ватикана, но не и Бог. Идеята за обединена Европа е Бог", каза премиерът.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Рама потвърди и курса на сближаване със САЩ. "По време на комунистическия период ни казваха, че САЩ са въплъщение на злото. Но ние станахме фенове на Америка. Албанците днес са по-проамерикански настроени от самите американци. За щастие не е нужно да избираме между САЩ и ЕС. Искаме добри отношения и с двете страни".
В края на интервюто Еди Рама засвидетелства своето уважение към френския президент и германския канцлер. "Еманюел Макрон е в пъти по-честен от много други политици, които се крият зад красиви обещания. Меркел пък спаси честта на континента. Европа щеше да загуби великолепието на своя морал, ако беше затворила своите граници. Меркел ще ни липсва изключително много, тъй като тя имаше визия за Балканите", каза в заключение албанският премиер.