Фермерът Сорин Туза си въздъхва с облекчение, когато лекар и две медицински сестри, предлагащи ваксинация срещу COVID-19, почукват на вратата му в изолирано село в румънските Карпатски планини, предава БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Благодарен съм, че дойдоха по този път", каза Туза, сляп страдащ от диабет, който прекарва две седмици в болница, след като се заразява с болестта преди няколко месеца, въпреки че живее в толкова отдалечено място. "Тази болест не е шега", казва 45-годишният мъж пред АФП от дома си в Пойенита Войни, който гледа към високи зелени склонове, простиращи се докъдето стига поглед. Въпреки болестта му, съпругата на Туза Мирела все още не вярва, че вирусът съществува, но неохотно се съгласява също да бъде ваксинирана.
Доктор Стефан Репеде, който прекарва час по планински пътища, за да стигне до селото с около 40 души, координира проекта за ваксиниране на тези в отдалечени райони в централния окръг Хунедоара в Трансилвания, които често нямат средства да пътуват, за да получат дозата си. "Гражданите се ваксинират както и когата искат, но тези в селските райони са изолирани“, казва 64-годишният лекар с остро чувство за хумор, добавяйки, че "се бори с антиваксъри от 33 години".
"Окръг Хунедоара е 70 процента планински, така че се опитваме да достигнем до онези, които не могат да получат достъп до платформата за записване или да отидат до център за ваксинация. Досега нещата са успешни," казва префектът на окръг Хунедоара Калин-Петру Мариан пред Франс прес
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Повече от 3,8 милиона души сред 19-милионното население на Румъния са получили поне една доза ваксина срещу COVID-19 досега - някои по време на "ваксинационни маратони" , отворени 24/7, организирани от правителството в допълнение към онлайн и система за телефонно записване. Усилията са част от амбициозен опит за ваксиниране на пет милиона души до края на май, което според експерти е невъзможна при сегашния темп. От началото на пандемията Румъния е регистрирала близо 30 000 смъртни случая.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
"Най-трудната фаза ще бъде да достигнем районите, където румънците нямат достъп до медицински услуги," казва Беатрис Малер, управител на болница в Букурещ, за Франс прес. "Имаме големи части от страната, където общопрактикуващите лекари не съществуват, където населението не е образовано и съобщенията, които изпращаме чрез телевизионни станции, дори не се разбират", допълва той.
Но само няколко от 41-те окръга на Румъния до момента копират проекта за ваксинация на Хунедоара. Тъй като много лекари се стремят да работят в чужбина, Румъния изостава от повечето други страни в ЕС по брой лицензирани лекари на 100 000 жители, сочат данни на Евростат, дефицит, който е най-остър в селските райони. Пойенита Войни и съседното Бунила са сред над 210 села в цялата страна, които нямат общопрактикуващ лекар на място, според неотдавнашен доклад на омбудсмана на Румъния.
В Бунила селянинът Йонел Преда не се нуждаеше от убеждаване от д-р Репеде и екипа му, когато пристигнаха. "Исках ваксината от самото начало. И сега съм много щастлив", каза 72-годишният мъж пред Франс прес, отваряйки малкия си двор за пътуващия лекар.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса