Албания се съгласи да подпише декларация на ООН от 86 точки за защита на журналистите, преследване на висши служители за корупция и създаване на многостранен подход за борба с корумпираните практики.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Резолюцията относно „предизвикателствата и мерките за предотвратяване и борба с корупцията и укрепване на международното сътрудничество“ беше подписана на първата по рода си специална сесия на ООН срещу корупцията, съобщава „Екзит Нюз“.
Албания се съгласи да включи 86-те точки от декларацията в националното си законодателство.
Особен интерес представлява точка 31, която гласи, че Албания се ангажира да осигури „безопасна и адекватна среда за журналистите и за разследване, преследване и наказание на заплахи и актове на насилие, попадащи в юрисдикцията за действия срещу тях.“
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Тя се ангажира и да повиши обществената информираност за въздействието на корупцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
По отношение на достъпа до информация, тя се съгласи да „зачита, насърчава и защитава свободата да се търси, получава, публикува и разпространява информация, свързана с корупцията“.
Албанското правителство също се ангажира да направи информацията по-достъпна за онези, които искат да държат властта под отговорност. Това включва улесняване на достъпа до информация чрез цифрови инструменти, отворени данни, интернет базирани портали и други средства.
„Подписът на албанското правителство върху документа означава, че декларира, че отхвърля корупцията и ще предприеме мерки за по-доброто й разкриване с оглед прекратяване на безнаказаността. Ние се ангажираме да криминализираме, разследваме, преследваме и съдим за актове на корупция и свързани с тях престъпления в публичния и частния сектор. Ние се ангажираме да имаме и прилагаме ефективни, пропорционални, възпиращи и недискриминационни наказателни или ненаказателни санкции срещу физически и юридически лица за корупция и свързани с това престъпления“, се казва в официално правителствено изявление.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Подписалите се обещаха също така да подкрепят значението на „независима и прозрачна съдебна система“, която спазва етичните стандарти и стандартите за почтеност.
По отношение на корупцията в Албания има още много работа, подчертава ООН. Пране на пари, отглеждане и трафик на наркотици, трафик на хора, купуване на гласове и сплашване на гласоподаватели, корупция в полицията, съдебната система, институциите и правителството и непрекъснато намаляваща свобода на медиите са само част от нерешените въпроси.