Зловещ тайфун се насочва към АЕЦ "Фукушима"

15 октомври 2013, 15:43 часа • 34548 | прочитания

Tайфун, за който се прогнозира, че ще е "най-силният през последните 10 години", се е насочил към Япония и застрашава пострадалата атомна електроцентрала Фукушима, предаде АФП, цитирайки Националната метеорологична служба. Очаква се стихията да достигне североизточното крайбрежие на страната рано в сряда.

Още: Глоба за Meta в Турция след отказ да блокира акаунти на протестиращи

Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)

В момента Уифа, 26-ият тайфун за годината в Тихия океан, се намира на 260 километра от Южна Япония и се движи към архипелага с 25 км/ч.

Скоростта на съпътстващите ветрове достига 216 км/ч, посочва Франс прес. Вихърът ще премине над района на АЕЦ "Фукушима-1" и това предизвиква опасения от нови инциденти в авариралата японска атомна електроцентрала.

"Това е най-силният тайфун за последните 10 години, който ще премине през региона Канто (Токио и околностите му)", заяви Хироюки Учида, главен анализатор наметерологичната агенция.

Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души

Още: Теч на газопровод предизвика огнен ад (ВИДЕО)

Заради предупрежденията за проливни дъждове и силни ветрове, операторът на централата във Фукушима Tokyo Electric Power Ко (TEPCO), заяви, че се подготвят за бурята след серия на изтичане на радиация от замърсена вода.

"Правим подготовка за правилното управление на замърсената вода. Ще наблюдаваме местата, които биха могли да пострадат от бурята и съпътстващата буря", каза говорител на компанията. Работа на територията на електроцентралата, както и в крайбрежните води, засега е спряна.

Същевременно японският премиер Шиндзо Абе препоръча на сънародниците си да не изпадат в радиофобия и заяви, че той самият всеки ден яде ориз от префектура Фукушима. Министър-председателят заяви това в програмна реч пред парламента на страната, предаде ИТАР-ТАСС.

"В официалната си резиденция ям всекидневно ориз, произведен в префектура Фукушима. Иска ми се хората да използват безопасните и вкусни селскостопански стоки от този район, без да вярват на слуховете", каза премиерът.

Още: Нови заплахи: Разярен от Тръмп, Иран насочи ракети към военна база на САЩ

Още: Ето кога съдът на Южна Корея ще каже за импийчмънта на президента

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес