Земетресение с магнитуд 6,8 по Рихтер разтърси Източен Таджикистан, съобщи Геоложката служба на САЩ.
Земетресението е станало около 5:37 ч. местно време (00:37 по Гринуич) на дълбочина от около 20,5 км. По оценка на USGS "малко или никакво население" ще бъде изложено на свлачища от земетресението.
Епицентърът му изглежда е бил в Горно Бадахшан, полуавтономен източен регион, който граничи с Афганистан и Китай, на около 67 километра от малкия планински град Мургхоб. Последващ трус с магнитуд 5,0 по Рихтер удари района около 20 минути след първоначалния трус, последван от трус с магнитуд 4,6 по Рихтер.
An earthquake of magnitude 7.2 hit #Tajikistan near the border with #China. pic.twitter.com/JoNuLLMUt7
— NEXTA (@nexta_tv) February 23, 2023
Рядко населената територия е заобиколена от високите планини Памир и в нея се намира езерото Сарез. Водният басейн с цвят на аквамарин, образуван в резултат на земетресение през 1911 г., е сред най-големите езера в Таджикистан. Зад езерото Сарез се намира естествен язовир дълбоко в планината Памир и експертите предупреждават, че последствията ще бъдат катастрофални, ако язовирът бъде разрушен.
Таджикистан - както и голяма част от Централна Азия - е силно податлив на природни бедствия и има дълга история на наводнения, земетресения, свлачища, лавини и обилни снеговалежи.
По-рано този месец девет души загинаха в лавина на 15 февруари в Горно Бадахшан, а още един човек загина същия ден в лавина на магистрала близо до столицата Душанбе, пише БГНЕС.
ОЩЕ: Турция благодари на международната общност за подкрепата след земетресенията