Нов вариант на газопровода „Южен поток” от полуостров Крим до Варна лансира шефът на „Газпром експорт ” Андрей Конопляник. Той спомена идеята по време на Централноевропейския газов форум в Братислава.
„Русия е в правото си да търси маршрути за износ на газ, които представляват най-малък риск за изпълнението на договорите”, заявил генералният директор на „Газпром експорт” Андрей Конопляник. По думите му руската страна търси енергийни маршрути, които да заобикалят Украйна, но и да не включват Турция.
Като алтернативни маршрути се обсъждат „Южен поток”, както и „Северен поток 2”, посочил Конопляник. Според „Газпром” тези трасета обаче трябвало да се изграждат с частно финансиране, а не със средства от Евросъюза, информира bTV.
Идеята за възраждането на „Южен поток” била продиктувана не само от политическата обстановка, но и от икономически съображения.
Планът на руснаците, представен от Конопляник, е новата версия на тръбата да тръгва не от порт Анапа, а от крайбрежието на Анексирания полуостров Крим. Така тръбата до Варна ще се окаже с няколкостотин километра по-къса, но и чувствително по-евтина.
Новината идва около седмица след като България започна проучвания за нефт и газ в Черно море. На церемонията тогава премиерът Бойко Борисов загатна, че по проект за руско-български газопровод продължава да се работи, а руската страна продължава да доставя тръби на родна територия.
Новият проект за газопровод от полуостров Крим обаче крие не само проблеми с европейските регулатори, но и такива от чисто политически характер. България официално не признава полуострова за част от Русия.
Днешното изказване на шефа на „Газпром експорт” е първото признание на руската страна, че „Южен поток” не е погребан проект.
Предишното споменаване на проекта беше през декември миналата година, когато президентът Владимир Путин определи газопровода като нещо отдавна отминало и обвини българските власти, че са беззъби.
"Учудва ме беззъбата позиция на българското ръководство, която незнайно по какви съображения пренебрегна националните интереси", заяви тогава руският президент.
Проектът "Южен поток" беше разработван за помощ за България, но властите на страната не го поискаха, каза още Путин.
"Там трябваше да бъдат вложени три милиарда евро в самия проект за строителство – това са работни места, заплати, доходи на всички бюджетни нива... И ние измислихме този проект, за да подкрепим България, но щом не искат – няма", отсече Владимир Путин на ежегодната голяма пресконференция в края на миналата 2015 година, цитиран от РИА Новости.
Припомняме, че в края на октомври 2015 г. от достоверен източник Actualno.com научи, че разговорите между България и Русия за "Южен поток" никога не са спирали. Заради свалянето на руския Су-24 на границата със Сирия Турция и Русия спряха пък разговорите за "Турски поток".