Прилепите, живеещи в гранични региони в южната и югозападната част на Китай, са носители на други видове коронавирус, които вече са способни да се предадат на хората. Това обясни вирусологът от Ухан Ши Чжанли, цитирана от "Гардиан".
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Тя подчерта, че тези нови видове коронавирусни инфекции, включително такива, свързани с коронавируса SARS-CoV-2, който причинява COVID-19, вероятно ще се разпространят в природата извън Китай. „Те ще се разпространят не само в Китай, но и в страните от Южна Азия“, каза ученият, цитирана и от БГНЕС.
Смята се, че прилепите са естествени преносители на коронавируса, но Чжанли каза, че е много вероятно вирусът да е бил предаден на междинно животно, преди да е достигнал хората. Все още не е известно кое животно е станало междинно. Смята се, че панголините могат да са такъв носител. В такъв случай, твърди Чжанли, вирусът може да бъде предаден от прилепи на панголини извън Китай. Освен това не е ясно колко дълго вирусът е циркулирал сред животните или хората, преди да бъде открит миналата година.
Гледната точка на Ши се споделя от вирусолог от Университета в Сидни, професор Едуард Холмс. Той смята, че SARS-CoV-2 може да остане в междинния носител за дълго време. В допълнение, по негово мнение е вероятно първата човешка инфекция да е настъпила не в Ухан и дори не в провинция Хубей.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату